Vaaliarkistoa


2009
-EU-vaalit

2008
-Kunnallisvaalit

2007
-Eduskuntavaalit


2004
-Kunnallisvaalit
-EU-parlamentin vaalit
-Tradekan vaalit


2003
-Eduskuntavaalit




SKP:n Jyväskylän piirijärjestön ehdokkaat eduskuntavaaleissa 2011


kaikki ehdokkaat

Kaikki 14 ehdokasta

101 Era Hanna
opiskelija, äiti, s. 1980
Jyväskylä, era.hanna@gmail.com
”Vastarintaa ja vaihtoehtoja”

Hannan blogiin Aamulehdessä
Hannan blogiin blogspotissa

102 Jukarainen Mauri
paperityöläinen, s.1952
Jyväskylä, mareyuca@gmail.com
”Meidän tähtemme”

103 Kainulainen Aino
opiskelija, luonnontieteiden kandidaatti, s.1984
Jyväskylä, aino.kainulainen@suomi24.fi
"Globaalit ongelmat on ratkaistava yhdessä"

104 Kivistö Anni
opiskelija, s.1984
Jyväskylä, uusi, anni.kivisto@gmail.com
”Tavoitteena tasa-arvoinen Suomi”

105 Kortelainen Satu
FM, työnsuunnittelija, s.1972
Jyväskylä, skortelainen@hotmail.com
”Köyhälle kansalle työtä ja rahaa!”

106 Koskiranta Tuula
toimistovirkailija, eläkeläinen, s.1960
Äänekoski
koskiranta@aanekoskelainen.com
Wahwa Waikuttaja Wasemmalta. Suomalainen

107 Lamminen Miska
opiskelija, s.1988
Jyväskylä, uusi, SIT, miska.lamminen@gmail.com
”Tulevaisuudelle odotettavaa”

108 Lankinen Vesa
nuorisokodinjohtaja, s. 14.8.1960
Jyväskylä, v.lankinen@luukku.com
”Sinun tähtesi SKP”

109 Najafi Hossein
ravintolatyöntekijä, s. 1961
Jyväskylä, hosseintikhori@yahoo.com
”Maahanmuuttajien kotoutumista parannettava”

110 Sillman Aino
kodinhoitaja, s. 1950
Jyväskylä, aino.sillman@saunalahti.fi
”Äänestä ja vaikuta, miten verovarojamme käytetään jatkossa”

111 Simonen Satu
työpalvelusihteeri, s. 1973
Jyväskylä, uusi, satu.k.simonen@elisanet.fi

112 Suhonen Eetu
rakennustyömies, s. 1958
Jyväskylä, uusi, suhonen.eetu@gmail.com
"Ihmisyys kunniaan"

113 Sänkiaho Tapio
yhteiskuntatieteiden kandidaatti,s.1969
Jyväskylä, SIT, tapio.sankiaho@gmail.com
”Solidaarinen maailma on mahdollinen”

114 Tynjä Riitta
sosiaalityöntekijä, s. 1952
Jyväskylä, riitta.tynja@pp.inet.fi
”Rahan vallasta kansan valtaan”

Riitan kotisivuille


SKP:n Jyväskylän piirijärjestö on ehdottanut jo useaan kertaan vaaliliiton solmimista eduskuntavaaleissa Vasemmistoliiton Keski-Suomen piirille. Vasemmistoliiton Keski-Suomen piiri on kieltäytynyt vaaliyhteistyötarjouksista.Kommunistien mielestä vasemmiston hajanaisuus eduskuntavaaleissa hyödyttää vain porvaripuolueita ja nykyisen epäoikeudenmukaisen politiikan kannalla olevia. Viime eduskuntavaaleissa Vasemmistoliiton Matti Kangas tuli valituksi vain kymmenien äänten erolla ennen kokoomuksen Ahti Vielmaa.

20.2.2011 SKP:n ehdokastiedote

Vaalitapahtumia täältä

Ehdokkaiden luottamustehtävät täältä

Aikuisehdokkaiden blogi

Nuorten ehdokkaiden blogi

19.12.2010 SKP:n uudet ehdokkaat ja vaalirahoitus / tiedote