Mitalistit

Etusivu ] Yläsivu ]

 

 

KULLERVO - MARATONIN 25-VUOTISPOKAALI

25. osallistumiskerrasta jaetaan pokaali, jonka laattaan kaiverretaan myös juoksijan nimi sekä juokseva numerointi. Pokaali jaetaan sinä vuonna kun 25. kerta täyttyy.

2006 1 Kalevi Saukkonen Raisio
  2 Pentti Kuutti Lappeenranta
2007 3 Kauko Kilpi Savitaipale

 

KULLERVO - MARATONIN 20-VUOTISMITALISTIT

20-vuotismitalina jaetaan uusin maratonmitali kultaisena ja sen saa kun on suorittanut 20 maratonia tai puolimaratonia ja se jaetaan 20. vuotena. Mitalit on numeroitu.

2001 1 Kalevi Saukkonen Turku
  2 Pentti Kuutti Lappeenranta
2002 3 Kauko Kilpi Savitaipale
2005 4 Kalevi Kallio Savitaipale
2008 5 Ari Pousi Imatra

KULLERVO - MARATONIN 15-VUOTISMITALISTIT

15-vuotismitalina jaetaan uusin maratonmitali hopeisena ja sen saa kun on suorittanut 15 maratonia tai puolimaratonia ja se jaetaan 16. vuotena. Mitalit on numeroitu.

 

1997 1 Kalevi Saukkonen Turku
  2 Pentti Kuutti Lappeenranta
1998 3 Kauko Kilpi Savitaipale
2001 4 Kalevi Kallio Savitaipale
2002 5 Arvo Kuutti Imatra
  6 Heimo Suurkuukka Lappeenranta
2003 7 Ari Pousi Imatra
  8 Ari Tiainen Kitee
2004 9 Ilkka Lötjönen Parikkala
2005 10 Arto Kähärä Lappeenranta
  11 Ilkka Laari Lappeenranta
  12 Veli Liimatta Eno
  13 Juha Viuho Kerimäki
2006 14 Hannu Kotonen Joutseno
  15 Arja Tiilikainen Ruokolahti
2007 16 Heikki Koskinen Lappeenranta
  17 Jouni Laitinen Pieksämaa

 

KULLERVO - MARATONIN 10-VUOTISMITALISTIT

10-vuotismitalin saa kultaisena, kun on suorittanut kymmenenä vuotena Kullervo-maratonilla maratonin. Huomioidaan 10 ensimmäistä kertaa.

Mitalin saa hopeisena, kun on suorittanut kymmenenä vuotena Kullervo-maratonilla vähintään puolimaratonin.

Mitali luovutetaan kymmenentenä vuotena palkintojenjaon yhteydessä.

KULTAISET 10-VUOTISMITALIT

1991 1 Kalevi Saukkonen Turku
  2 Terho Tuuha Imatra
  3 Kari Leinonen Espoo
1995 4 Heimo Suurkuukka Lappeenranta
1996 5 Arvo Kuutti Imatra
1998 6 Veli Liimatta Eno
1999 7 Ari Metsälä Hollola
  8 Pirjo Saarinen Kerava
  9 Arja Tiilikainen Ruokolahti
2000 10 Pentti Hänninen Helsinki
  11 Erkki Rikkonen Taipalsaari
2001 12 Pekka Arminen Pyhtää
  13 Lasse Hämäläinen Juva
  14 Jouni Laitinen Pieksämäen mlk
  15 Matti Lavonen Kerava
2002 16 Lauri Jaatinen Imatra
  17 Hans Mannsten Helsinki
2003 18 Ari Kokkonen Rautjärvi
  19 Hannu Kosonen Kerimäki
  20 Pertti Ryhänen Eno
2004 21 Jukka Kaartinen Lappeenranta
2005 22 Arja Ahti Helsinki
  23 Kyösti Jormanainen Savonlinna
  24 Risto Lindroos Helsinki
  25 Kalevi Tauriainen Porvoo
2006 26 Onni Siltala Anjalankoski
  27 Raimo Tanttu Kerimäki
2007 28 Raino Kiander Imatra
  29 Juha Kirves Lappeenranta
  30 Markku Mikkonen Lappeenranta
2008 31 Heikki Koso Anjalankoski
  32 Pentti Sirén Helsinki

HOPEISET 10-VUOTISMITALIT

1991 1 Pentti Kuutti Lappeenranta
  2 Martti Tiainen Joutseno
1992 3 Kauko Kilpi Savitaipale
  4 Jarmo Lajunen Lappeenranta
1993 5 Urpo Ikävalko Imatra
1995 6 Tenho Hartikka Lappeenranta
  7 Ari Huttunen Lappeenranta
  8 Kalevi Kallio Savitaipale
1996 9 Ari Pousi Imatra
1997 10 Ilkka Laari Lappeenranta
  11 Ilkka Lötjönen Parikkala
  12 Jorma Saaranen Savitaipale
  13 Pentti Sokero Imatra
  14 Arto Sorvali Rautjärvi
  15 Reijo Tarvainen Imatra
  16 Ari Tiainen Kitee
1998 17 Päivi Friari Ruokolahti
  18 Esa Tolvanen Lappeenranta
  19 Pentti Torni Kitee
  20 Juha Viuho Kerimäki
1999 21 Esko Huttunen Lappeenranta
  22 Heikki Koskinen Lappeenranta
  23 Arto Kähärä Joutseno
2000 24 Veijo Hirvonmäki Savitaipale
  25 Hannu Kotonen Joutseno
  26 Jouko Suoknuuti Lappeenranta
2001 27 Erkki Martikainen Imatra
2002 28 Rainer Lindell Lappeenranta
  29 Arto Muhonen Lappeenranta
2003 30 Ismo Hellsten Imatra
  31 Hannu Hietanen Lahti
  32 Veikko Siitonen Lappeenranta
  33 Tapio Suonio Lappeenranta
  34 Maija-Liisa Utulahti Imatra
  35 Martti Valonen Lahti
2004 36 Allan Granlund Parikkala
  37 Petri Rönkkönen Rautjärvi
  38 Markku Uimonen Parikkala
2005 39 Seppo Joukanen Lappeenranta
  40 Pertti Kurki Joutseno
2006 41 Seppo Myllys Rantasalmi
2007 42 Markku Laurikainen Lappeenranta
  43 Markku Lehtinen Lappeenranta
  44 Kalevi Mikkonen Hyvinkää
  45 Sirpa Mutanen Viinijärvi
  46 Seija Nurmi Porvoo
  47 Markku Rikkola Hamina
  48 Marjatta Saimovaara Lahti
2008 49 Esko Hovi Joutseno
  50 Mirja Kujala Imatra

 

KULLERVO - MARATONIN 5-VUOTISMITALISTIT

5-vuotismitalin saa kultaisena, kun on suorittanut viitenä vuotena Kullervo-maratonilla maratonin. Huomioidaan 5 ensimmäistä kertaa.

Mitalin saa hopeisena, kun on suorittanut viitenä vuotena Kullervo-maratonilla vähintään puolimaratonin.

Mitali luovutetaan seuraavana vuonna palkintojenjaon yhteydessä.

KULTAISET 5-VUOTISMITALIT

1987 1 Kalevi Saukkonen Turku
  2 Terho Tuuha Imatra
  3 Kari Leinonen Espoo
  4 Terttu Leinikka Lappeenranta
1989 5 Heimo Suurkuukka Lappeenranta
1990 6 Kalevi Hämäläinen Hyvinkää
1991 7 Pertti Männikkö Parikkala
  8 Arvo Kuutti Imatra
  9 Ari Huttunen Lappeenranta
1992 10 Jouko Suoknuuti Lappeenranta
1993 11 Lasse Hämäläinen Juva
  12 Veli Liimatta Eno
  13 Pirjo Saarinen Kerava
1994 14 Timo Kormu Lappeenranta
  15 Matti Lavonen Vantaa
  16 Pekka Vesterinen Heinola
1995 17 Stefan Korkman Kirkkonummi
  18 Arto Kähärä Joutseno
  19 Jouni Laitinen Pieksämäen mlk
  20 Ari Metsälä Hollola
  21 Matti Montonen Jyväskylä
  22 Arja Tiilikainen Ruokolahti
1996 23 Pekka Arminen Pyhtää
  24 Pentti Hänninen Vantaa
  25 Kai Mäkelä Nastola
  26 Paavo Pajunen Mikkeli
  27 Matti Rantamäki Espoo
  28 Erkki Rikkonen Taipalsaari
1997 29 Matti Hakala Espoo
  30 Lauri Jaatinen Imatra
  31 Aarne Kokkonen Rovaniemi
  32 Kalle Korhonen Uusikaupunki
  33 Keijo Maksimainen Ilomantsi
  34 Heikki Riuttanen Puuppola
  35 Pertti Ryhänen Eno
  36 Jouko Räsänen Joutseno
  37 Veikko Silvennoinen Imatra
1998 38 Arja Ahti Helsinki
  39 Janne Hiironen Vehkalahti
  40 Ari Kokkonen Rautjärvi
  41 Risto Lindroos Helsinki
  42 Hans Mannstén Helsinki
  43 Kalevi Tauriainen Porvoo
1999 44 Raino Kiander Imatra
  45 Hannu Kosonen Kerimäki
  46 Pirkko Malmstedt Savonlinna
  47 Jukka Merikanto Hankasalmi
  48 Antti-Pekka Moisio Tammela
  49 Kari Paussu Puuppola
  50 Hannu Rasa Helsinki
  51 Jorma Ruuskanen Orimattila
  52 Petri Rönkkönen Rautjärvi
  53 Hannu Salonpää Helsinki
  54 Sakari Väisänen Turku
2000 55 Pertti Gustafsson Pori
  56 Jukka Kaartinen Lappeenranta
  57 Anneli Kolehmainen Forssa
  58 Kyösti Löppönen Punkaharju
  59 Matti Mänttäri Tampere
  60 Arto Näsänen Imatra
  61 Stig Sandell Espoo
  62 Antero Tarhonen Puumala
  63 Sinikka Tarhonen Puumala
  64 Anu Vatanen Jyväskylä
  65 Pentti Virta Sulkava
2001 66 Seppo Heiskanen Vieremä
  67 Teuvo Ikonen Rääkkylä
  68 Kyösti Jormanainen Savonlinna
  69 Matti Kitunen Anjalankoski
  70 Jarmo Kujala Seinäjoki
  71 Mauri Labbas Hyvinkää
  72 Kalevi Mikkonen Hyvinkää
  73 Markku Mikkonen Lappeenranta
  74 Jorma Nuopponen Savonlinna
  75 Onni Siltala Anjalankoski
  76 Jörg Steenbeck Savonlinna
2002 77 Niilo Kemppi Hartola
  78 Pentti Kotajärvi Nurmijärvi
  79 Risto Kuusjärvi Turku
  80 Heikki Kärkkäinen Espoo
  81 Tapio Lepistö Hamina
  82 Keijo Malinen Janakkala
  83 Antti Rainio Joensuu
  84 Riitta Rasimus Riihimäki
  85 Raimo Tanttu Kerimäki
2003 86 Tuula Harjamäki Seinäjoki
  87 Eino Hämäläinen Lappeenranta
  88 Juha Kirves Lappeenranta
  89 Heikki Koso Anjalankoski
  90 Taisto Kumpula Parikkala
  91 Pertti Makkonen Kotka
  92 Seija Nurmi Porvoo
  93 Erkki Ratinen Polvijärvi
  94 Timo Räisänen Lahti
  95 Jari Seppälä Riihimäki
  96 Veikko Vesalainen Parikkala
  97 Harri Välimaa Eura
2004 98 Tuomo Halonen Jokioinen
  99 Juhani Mustonen Juva
  100 Jari Nieminen Järvenpää
  101 Tapani Nieminen Rautjärvi
  102 Jussi Nurmi Anjalankoski
  103 Raimo Nuutinen Loviisa
  104 Raimo Riihola Iisalmi
  105 Pentti Sallinen Eno
  106 Pentti Sirén Helsinki
2005 107 Jussi Eerikäinen Savonlinna
  108 Atef Haj Kemi
  109 Taavi Juuti Kerimäki
  110 Pirjo Kivelä Kirkkonummi
  111 Arto Laaksonen Vantaa
  112 Kari Lehtinen Espoo
  113 Jaakko Lehtonen Joutseno
  114 Jari Lintukangas Ypäjä
  115 Esa Nieminen Järvenpää
  116 Yrjö Pesonen Liperi
  117 Teuvo Soikkeli Pyhäselkä
2006 118 Jyrki Nauha Lappeenranta
  119 Harri Nissinen Savonlinna
  120 Hannu Raiskio Espoo
  121 Antti Savolainen Kotka
  122 Risto Vainio Turku
2007 123 Markku Kaarlela Kotka
  124 Suvi Lainio Lappeenranta
  125 Eero Lehtinen Hausjärvi
  126 Jorma Mali Helsinki
  127 Pentti Miettinen Helsinki
  128 Eero Tossavainen Pyhäselkä
  129 Erkki Vaisto Helsinki
  130 Arto Ylikotila Lappeenranta
2008 131 Anders Colliander Helsinki
  132 Tiina Dozzo Mäntyharju
  133 Risto Laitinen Raahe
  134 Keijo Oksanen Lahti
  135 Sami Partanen Parikkala
  136 Aulis Poutiainen Kirkkonummi
  137 Ari Sinkko Lemi

HOPEISET 5-VUOTISMITALIT

1987 1 Mauri Karhu Lappeenranta
  2 Pentti Kuutti Lappeenranta
  3 Jarmo Lajunen Lappeenranta
  4 Martti Tiainen Joutseno
1988 5 Kauko Kilpi Savitaipale
1989 6 Leo Saari Miehikkälä
  7 Esa Makkonen Joutseno
  8 Aila Kunttu-Nikkilä Savitaipale
  9 Jari Hanski Joutseno
  10 Urpo Ikävalko Imatra
  11 Lasse Soikkeli Joutseno
  12 Paavo Lähde Joutseno
1990 13 Jukka Rossi Joutseno
  14 Jari Näränen Imatra
  15 Jari Hellman Lappeenranta
  16 Esko Kilo Lappeenranta
  17 Raimo Tikkinen Imatra
1991 18 Ilkka Laari Lappeenranta
  19 Rainer Lindell Lappeenranta
  20 Tenho Hartikka Lappeenranta
  21 Ari Pousi Imatra
  22 Pertti Kurki Joutseno
  23 Timo Kaitila Lappeenranta
  24 Kalevi Kallio Savitaipale
1992 25 Pentti Torni Kitee
  26 Raimo Oikkonen Lappeenranta
  27 Mikko Metsäpelto Imatra
1993 28 Päivi Friari Ruokolahti
  29 Esko Huttunen Lappeenranta
  30 Seppo Joukanen Lappeenranta
  31 Matti Kaivola Joutseno
  32 Heikki Koskinen Lappeenranta
  33 Toivo Kuokkanen Savonlinna
  34 Hannu Lipiäinen Lappeenranta
  35 Ilkka Lötjönen Parikkala
  36 Erkki Martikainen Imatra
  37 Jorma Saaranen Savitaipale
  38 Raimo Simanainen Imatra
  39 Pentti Sokero Imatra
  40 Arto Sorvali Rautjärvi
  41 Reijo Tarvainen Imatra
  42 Ari Tiainen Kitee
  43 Esa Tolvanen Lappeenranta
  44 Juha Viuho Kerimäki
1994 45 Jyrki Kähärä Joutseno
  46 Jouko Leinikka Lappeenranta
  47 Jukka Mäkirinta Lappeenranta
  48 Kari Pajunen Joutseno
  49 Timo Toura Lappeenranta
1995 50 Kaarina Lehtonen Joutseno
  51 Matti Leinonen Kitee
  52 Seppo Salonen Lappeenranta
  53 Tapio Suonio Lappeenranta
1996 54 Veijo Hirvonmäki Lappeenranta
  55 Ari Jussila Lappeenranta
  56 Hannu Kotonen Joutseno
  57 Hannu Lavonen Miehikkälä
1997 58 Jukka Lautala Lappeenranta
  59 Antero Sarlomo Imatra
1998 60 Ismo Hellsten Imatra
  61 Esko Hovi Joutseno
  62 Ville Hännikäinen Jyväskylä
  63 Jyrki Kalenius Imatra
  64 Arto Muhonen Lappeenranta
  65 Margus Rein Viro
  66 Jyrki Rikkola Virolahti
  67 Esa Rusanen Joutsa
  68 Juhani Siiskonen Lappeenranta
  69 Maija-Liisa Utulahti Imatra
  70 Martti Valonen Lahti
1999 71 Hannu Hietanen Lahti
  72 Esko Huttunen Taipalsaari
  73 Eija Paavilainen Mikkeli
  74 Paavo Pystynen Lappeenranta
  75 Veikko Siitonen Lappeenranta
  76 Arto Tiainen Kitee
  77 Esko Urpilainen Lahti
2000 78 Teemu Aho Lappeenranta
  79 Lauri Friari Mikkeli
  80 Allan Granlund Parikkala
  81 Oiva Hakanen Imatra
  82 Tarja-Liisa Heikkilä Lappeenranta
  83 Osmo Kekoniemi Lappeenranta
  84 Risto Kilpeläinen Varkaus
  85 Pauli Korppi Taipalsaari
  86 Matti Latvanen Joutseno
  87 Markku Lepistö Orimattila
  88 Jouko Marjosalmi Juuka
  89 Antero Miettinen Joutseno
  90 Olli Muukkonen Lappeenranta
  91 Päivi Tikkanen Järvenpää
  92 Markku Uimonen Parikkala
2001 93 Esko Heinola Töysä
  94 Taito Mielonen Lappeenranta
  95 Seppo Myllys Rantasalmi
  96 Pertti Näsänen Lieksa
  97 Antti Reponen Puumala
  98 Tuula Tiainen Kitee
  99 Veli-Matti Turunen Kangaslampi
2002 100 Hannu Alanen Tampere
  101 Mirja Lappalainen Tohmajärvi
  102 Markku Laurikainen Lappeenranta
  103 Rein Läänemets Viro
  104 Antti Miettinen Joutseno
  105 Seija Tirkkonen Leppävirta
  106 Seija Virsu Kouvola
2003 107 Arto Hakala Hattula
  108 Minna Kainlauri Lappeenranta
  109 Mirja Kujala Imatra
  110 Gun-Britt Kuusimäki Vantaa
  111 Markku Lehtinen Lappeenranta
  112 Sirpa Mutanen Liperi
  113 Anneli Nummela Helsinki
  114 Osmo Pekki Lappeenranta
  115 Ilkka Pihlajamäki Orimattila
  116 Arja Pulkkinen Joutseno
  117 Markku Rainio Imatra
  118 Jyrki Repola Lohja
  119 Markku Rikkola Hamina
  120 Jussi Ristanen Tampere
  121 Marjatta Saimovaara Lahti
  122 Raimo Salmi Kangasala
  123 Raimo Simanainen Juuka
  124 Anja Turunen Helsinki
  125 Markku Varjo Uusikaupunki
  126 Aimo Virolainen Helsinki
2004 127 Markku Arminen Mikkeli
  128 Riikka Arminen Pyhtää
  129 Viktro Filippov Pskov, Venäjä
  130 Maija Kolehmainen Outokumpu
  131 Erkki Kärkkäinen Lieksa
  132 Jaakko Laukka Rantasalmi
  133 Lauri Laitinen Rantasalmi
  134 Päivi Nieminen Lappeenranta
  135 Vesa Pirjola Mäntsälä
  136 Jari Pynnönen Luumäki
  137 Gennadij Rantsev Pskov, Venäjä
  138 Kerttu Sorvali Lappeenranta
2005 139 Juri Chikalov Joensuu
  140 Matti Kasanen Lappeenranta
  141 Harri Korpelainen Lappeenranta
  142 Kerttu Kuha Lahti
  143 Maija Mattila Turku
  144 Timo Miekka Vantaa
  145 Jukka Pirhonen Hämeenlinna
  146 Riikka Ruokoniemi Tampere
  147 Ritva Väisänen Pyhtää
2006 148 Liisa Akimof Riihimäki
  149 Tarja Huttunen Hollola
  150 Markku Puranen Valkeala
  151 Jukka Savolainen Lappeenranta
  152 Ari Ylärakkola Lappeenranta
2007 153 Lasse Gustafsson Lappeenranta
  154 Irja Pöysti Lappeenranta
  155 Mika Suikkanen Ruokolahti
  156 Martti Valkeapää Imatra
  157 Juhani Vilkman Nastola
  158 Kari Virtanen Hattula
2008 159 Pekka Junnikkala Lappeenranta
  160 Markku Kesseli Lappeenranta
  161 Maija Kirves Lappeenranta
  162 Leena Kosonen Savonlinna
  163 Petri Kotonen Joutseno
  164 Kauko Oinonen Lappeenranta
  165 Raimo Ovaskainen Joutseno
  166 Paavo Rissanen Vantaa
  167 Sigrid Tauriainen Porvoo
  168 Vesa Venäläinen Joutseno
       

Takaisin  maratonsivujen etusivulle.