Kotka-Haminan alueen pikapelimestaruusturnaus.27.12.2004.(UUSI!)

S PELAAJA SEURA P/15
1 Martti Mujunen KarhTS 14,0
2 Kalevi Kaunonen KarhTS 13,0
3 Jarmo Räsänen KarhTS 11,0
4 Arvo Kiviharju KarhTS 10,5
5 Ari Onnella KarhTS 10,5
6 Jorma Hilska SHYM 9,5
7 Tauno Häkkinen SHYM 8,5
8 Teppo Marttinen KarhTS 8,0
9 Raine Heikkilä PorvSK 7,5
10 Markku Aaltonen KarhTS 7,0
11 Juhani Anderrson KarhTS 5,5
12 Jussi Marttinen KarhTS 5,0
13 Osmo Hynninen SHYM 3,5
14 Reijo Seppälä SHYM 3,5

 

 

Kaakonketjun turnaus Imatralla 4.12.2004. 

 Nro Nimi ja seura                  vanha    1   2   3   4   5   6    pist uusi  
                                     selo                                  selo

   1 Johanna Paasikangas-Tella Velho 2341  +18 +13 + 3 = 5 + 2 + 4    5,5 2342  
   2 Veli Vehkalahti LahS            1914  +21 +10 = 5 + 9 - 1 + 6    4,5 1920  
   3 Lauri Hagelberg LahS            1835  +14 +20 - 1 =16 +13 + 8    4,5 1843  
   4 Keijo Miettinen LprSK           1912  +15 = 9 = 6 +13 + 7 - 1    4,0 1914  
   5 Markku Myyrä LprSK              1800  +12 +23 = 2 = 1 - 6 +14    4,0 1809  
   6 Ilari Heinilä SHYM              1746  =17 +19 = 4 +21 + 5 - 2    4,0 1755  
   7 Jussi Hämäläinen MikkSK         1778  = 8 =16 +15 +17 - 4 +10    4,0 1781  
   8 Antero Astikainen JoeSK         1560  = 7 =17 =10 +18 + 9 - 3    3,5 1582  
   9 Taisto Jokinen LahS             1689  +24 = 4 +22 - 2 - 8 +16    3,5 1700  
  10 Jorma Laitinen IisSK            1734  +25 - 2 = 8 +23 +16 - 7    3,5 1736  
  11 Matti Silvennoinen ImSh-48      1783  -20 -14 +19 =12 +22 +15    3,5 1777  
  12 Elmo Suikki LprSK               1607  - 5 -22 +24 =11 +19 +21    3,5 1619  
  13 Kari Vuojolainen ImSh-48        1743  +26 - 1 +14 - 4 - 3 +20    3,0 1745  
  14 Pekka Wilska SHYM               1607  - 3 +11 -13 +22 +21 - 5    3,0 1625  
  15 Tauno Häkkinen SHYM             1607  - 4 +24 - 7 +20 +17 -11    3,0 1612  
  16 Aimo Heino LahS                 1736  =19 = 7 +20 = 3 -10 - 9    2,5 1725  
  17 Sami Tuominen SHYM              1557  = 6 = 8 +23 - 7 -15 =18    2,5 1562  
  18 Teppo Marttinen KarhTS          1672  - 1 -26 +25 - 8 +23 =17    2,5 1662  
  19 Olli Hänninen VarkTarmo         1488  =16 - 6 -11 +26 -12 +25    2,5 1497  
  20 Jussi Marttinen KarhTS          1590  +11 - 3 -16 -15 +25 -13    2,0 1587  
  21 Raimo Munukka ImSh-48           1621  - 2 +25 +26 - 6 -14 -12    2,0 1610  
  22 Vilho Lifländer ImSh-48         1949  -23 +12 - 9 -14 -11 +26    2,0 1923  
  23 Antti Tiilikainen ImSh-48       1646  +22 - 5 -17 -10 -18 +24    2,0 1636  
  24 Janne Pousi SHYM                1189  - 9 -15 -12 -25 +26 -23    1,0 1196  
  25 Veli Tohmo LprSK                1469  -10 -21 -18 +24 -20 -19    1,0 1451  
  26 Yrjö Ulmanen VarkTarmo          1531  -13 +18 -21 -19 -24 -22    1,0 1512  

 

KOULULAISTEN SARJA. (uusi!)

S PELAAJA P/6 VERT.
1 Mattila Veikka 5,5 20,0
2 Taskinen Mikko 5,5 19,5
3 Jurvansuu Sampsa 4,0 20,5
4 Partanen Simo 4,0 16,5
5 Leander Jusa 3,0 17,5
6 Särkelä Jaakko 3,0 13,0
7 Leander Wili 2,5 19,5
8 Koskinen Tomi 1,0 19,0
9 Mäkelä Veli-Matti 1,0 15,5
10 Levander Ismo 0,5 19,0

 

 

 

Kaakkois-Suomen Shakkipiirin

pikashakin mestaruusturnauksen tulokset

06.11. 2004  Imatran Kylpylä

    1  Klaus Hirvonen                 13,5 /16      LprSK

2.        Mika Koskinen              13,0            KarhTS

3.         Juha Kemppinen           12,5            LprSK

4.        Simo Tukiainen              12,5            ImSh-48

5.        Martti Mujunen              10,0            KarhTS

6.        Jussi Toikka                     9,0            KarhTS

7.        Sampo Räty                     9,0            ImSH-48

8.        Vilho Lifländer                 8,0            ImSh-48

9.        Seppo Räty                     7,0            ImSh-48

10.    Jussi Marttinen                 7,0            KarhTS

11.    Jorma Hilska                 7,0            SHYM

12.    Tauno Häkkinen            6,5           SHYM

13.    Martti Silvennoinen           6,0           ImSh-48

14.    Teppo Marttinen              6,0           KarhTS

15.    Sami Tuominen              4,0          SHYM

16.    OsmoHynninen              4,0          SHYM

17.    Janne Pousi                    2,0          SHYM

 

 

Remin nopean shakin turnaus 30.10.2004. 

Kilpailussa pelattiin ns. taselojärjestelmällä. Tulokset on tässä esitetty kuten kilpailussa, jossa kaikki pelaavat samassa ryhma¨ssä.
Palkintoja kilpailussa jaettiin 4 10-12 pelaajan ryhmässä.
 Nro Nimi ja seura                  vanha    1   2   3   4   5   6   pist uusi  
                                     selo                                 selo

   1 Joose Norri HSK                 2445  +32 = 2 + 8 +24 +21 +17    5,5 2446  
   2 Juhani Sorri HSK                2224  +26 = 1 +22 =20 + 8 + 6    5,0 2229  
   3 Tomi Veteläinen Remi            1561  +30 =15 +18 +29 = 9 +19    5,0 1591  
   4 Raimo Kostiainen G              1544  +40 -30 +11 +39 +31 +34    5,0 1576  
   5 Taisto Jokinen LahS             1649  +35 +29 +12 +38 -14 =33    4,5 1681  
   6 Olavi Heikkilä KirkSK           1836  +33 =38 +23 +41 +32 - 2    4,5 1857  
   7 Reijo Mäkelä G                  1671  =19 +37 +31 +34 -23 +38    4,5 1692  
   8 Matti Grönroos KirkSK           1997  +41 +20 - 1 +26 - 2 +21    4,0 2010  
   9 Niko Penttinen Remi             1581  +15 =19 =29 +37 = 3 =10    4,0 1601  
  10 Mauno Kangas I-HSK              1677  +29 -31 +39 =19 +34 = 9    4,0 1689  
  11 Alpo Inkinen RiiSY              1460  +42 +36 - 4 +13 -35 +40    4,0 1472  
  12 Matti Salminen I-HSK            1746  +39 -16 - 5 +31 +38 +41    4,0 1761  
  13 Petri Saharinen                 1476  +25 +35 -30 -11 +39 V42    4,0 1492  
  14 Pertti Saari MaSa               1938  =27 +28 -21 -16 + 5 +23    3,5 1935  
  15 Tauno Häkkinen SHYM             1586  - 9 = 3 +35 +30 -19 +25    3,5 1592  
  16 Sippo Puroila X                 1811  =38 +12 +27 +14 -22 -24    3,5 1824  
  17 Juha Riipinen Hm-93             1979  +28 =41 -20 +22 +26 - 1    3,5 1987  
  18 Janne Hytönen Remi              1513  +36 +40 - 3 +25 -37 =29    3,5 1522  
  19 Kari Salminen Remi              1663  = 7 = 9 =37 =10 +15 - 3    3,0 1661  
  20 Jouko Äjälä LahS               1982  +21 - 8 +17 = 2 =24 -22    3,0 1986  
  21 Ilkka Mustonen HSK              1983  -20 +27 +14 +32 - 1 - 8    3,0 1986  
  22 Heikki Syvälahti KarjUra        2083  =24 =32 - 2 -17 +16 +20    3,0 2080  
  23 Kauko Kimpiharju LeppSisu       1569  +37 +33 - 6 -27 + 7 -14    3,0 1594  
  24 Kimmo Karvinen Remi             2018  =22 -26 +41 - 1 =20 +16    3,0 2019  
  25 Osmo Hynninen SHYM              1473  -13 +42 +40 -18 V36 -15    3,0 1461  
  26 Juan Sanchez JärvSK             2022  - 2 +24 =32 - 8 -17 +28    2,5 2019  
  27 Veli Vehkalahti LahS            1908  =14 -21 -16 +23 +33 -32    2,5 1902  
  28 Timo Koivistoinen G             1939  -17 -14 +38 =33 +41 -26    2,5 1934  
  29 Jani Tähtikallio Remi                 -10 - 5 = 9 - 3 V30 =18    2,0 1624  
  30 Antti Kahri Remi                1552  - 3 + 4 +13 -15 L29 L 0    2,0 1551  
  31 Aimo Heino LahS                 1733  -34 +10 - 7 -12 - 4 +37    2,0 1717  
  32 Timo Holopainen KäpSK           2068  - 1 =22 =26 -21 - 6 +27    2,0 2061  
  33 Raimo Kohvakka LauttSK          1867  - 6 -23 +34 =28 -27 = 5    2,0 1852  
  34 Jouko Miikkulainen I-HSK        1736  +31 +39 -33 - 7 -10 - 4    2,0 1721  
  35 Kari Rahkamo HSK                1661  - 5 -13 -15 +42 +11 -39    2,0 1639  
  36 Pekka Rautiainen Remi           1509  -18 -11 +42 +40 L25 L 0    2,0 1500  
  37 Pertti Lindholm HyvSK           1756  -23 - 7 =19 - 9 +18 -31    1,5 1729  
  38 Pasi Tienaho KUSK                     =16 = 6 -28 - 5 -12 - 7    1,0 1758  
  39 Pekka Vahtera RiiSY             1751  -12 -34 -10 - 4 -13 +35    1,0 1721  
  40 Sami Rautiainen Remi                  - 4 -18 -25 -36 +42 -11    1,0 1306  
  41 Jussi Peurala PSY               2007  - 8 =17 -24 - 6 -28 -12    0,5 1983  
  42 Aleksi Korhonen Remi            1134  -11 -25 -36 -35 -40 L13    0,0 1125  

 

 

Kaakonketjun kolmas osakilpailu 16.10.2004.Lappeenranta. 

Kerhoamme edustivat: Jorma Hilska sijoittui 7:ksi.pistein 3,5/6:sta,Sami Tuominen 15:sta. 3/6:sta, Pekka Wilska 16:sta. 3/6:sta. Tauno Häkkinen 17:sta.2,5/6:sta ja Janne Pousi 24:ksi.0/6:sta.Turnaukseen osallistui 24 pelaajaa.

KOULULAISTEN SARJA

1) Mikko Taskinen      LprSK            5/5

2) Veikka Mattila         LprSK            4

3) Kalle Laukkanen      LprSK            2

4) Wili Leander            SHYM            2

5) Sampsa Jurvansuu    SHYM            1

6) Simo Partanen          SHYM            1

 

LahS:n turnaus 2.-3.10.2004. (uusi!)

Kilpailussa pelattiin ns. taselojärjestelmällä. Tulokset on tässä esitetty kuten kilpailussa, jossa kaikki pelaavat samasa ryhma¨ssä. Palkintoja kilpailussa jaettiin 8 kymmenen pelaajan ryhmässä.
 Nro Nimi ja seura                  vanha    1   2   3   4   5   pist uusi  KP
                                     selo                             selo

   1 Tomi Nybäck Velhot              2605  +56 +13 +31 +54 +38    5,0 2622 122
   2 Veli Vehkalahti LahS            1839  + 4 +35 +55 +11 = 5    4,5 1920  87
   3 Olavi Iskanius LahS             1518  +79 +78 +42 +43 =14    4,5 1635  74
   4 Lauri Hagelberg LahS            1838  - 2 +44 +22 +49 +59    4,0 1898  75
   5 Jukka Suninen PoKS              1919  +60 =16 =47 +17 = 2    3,5 1953  66
   6 Seppo Tiensuu LahS              1397  +27 -23 +30 +21 =72    3,5 1460  51
   7 Petteri Vesalainen PSY          2155  +12 -54 =58 +36 +37    3,5 2167  72
   8 Erkki Pursiainen Taraus         1898  +33 -57 +77 + 9 =36    3,5 1935  65
   9 Tuukka Inkinen PoKS             1794  +34 +65 =33 - 8 +77    3,5 1844  64
  10 Tero Lehtimäki VammSK           1543  +69 -32 +74 =15 +61    3,5 1595  54
  11 Aimo Rapo G                     1859  +39 +67 -17 - 2 +28    3,0 1874  57
  12 Jari Järvenpää Taraus           2124  - 7 +37 +26 +31 -13    3,0 2137  64
  13 Sergei Ivanov JoeSK             2413  -31 - 1 +54 +56 +12    3,0 2405  67
  14 Eino Hällström I-HSK            1658  +50 -24 =32 +76 = 3    3,0 1672  49
  15 Kari Rahkamo HSK                1642  =42 -40 +52 =10 +32    3,0 1652  48
  16 Jyrki Raki KarhTS               1992  +47 = 5 =45 =37 =58    3,0 2008  59
  17 Perttu Anttila EtVaS            1951  +59 -62 +11 - 5 +33    3,0 1958  58
  18 Antti Salmela PoKS              1692  +41 -34 +66 +25 -39    3,0 1726  52
  19 Matti Silvennoinen ImSh-48      1738  +53 =48 +44 =35 -60    3,0 1785  55
  20 Onni Ylitapio LahS              1648  =51 +52 -46 +32 =63    3,0 1671  49
  21 Osmo Hynninen SHYM              1461  +68 =82 =23 - 6 +27    3,0 1473  44
  22 Sari Rautanen I-HSK             1847  =44 =77 - 4 +71 +34    3,0 1868  55
  23 Toivo Heinonen HartSK           1412  +70 + 6 =21 -78 =74    3,0 1454  43
  24 Aimo Heino LahS                 1700  =76 +14 -39 +66 =71    3,0 1734  51
  25 Olavi Tuominen HeinSK           1694  +80 +75 -34 -18 +50    3,0 1722  52
  26 Pertti Vehviläinen RiiSY        1972  +77 +55 -12 -45 +57    3,0 1991  61
  27 Anton Multala HeinSK            1402  - 6 +81 +79 +68 -21    3,0 1424  42
  28 Timo Akkanen KäpSK              1753  +63 +73 +71 -55 -11    3,0 1793  56
  29 Tuomo Lindell JyS               1531  +82 +72 -41 =61 =43    3,0 1570  45
  30 Matti Falck HeinSK                    +81 +70 - 6 +82 -68    3,0 1404  42
  31 Timo Pirttimäki KS-58           2212  +13 +38 - 1 -12 =56    2,5 2223  59
  32 Jussi Marttinen KarhTS          1582  +43 +10 =14 -20 -15    2,5 1592  41
  33 Markku Raitanen JyS             1882  - 8 +59 = 9 +64 -17    2,5 1883  48
  34 Juhani Matilainen JyS           1790  - 9 +18 +25 =77 -22    2,5 1792  44
  35 Raimo Kohvakka LauttSK          1872  -71 - 2 +48 =19 +64    2,5 1861  47
  36 Yrjö Raivio JalSK               1993  +62 -45 +57 - 7 = 8    2,5 1998  51
  37 Kim Räisänen MatSK              2031  +57 -12 +62 =16 - 7    2,5 2036  51
  38 Matti Tommiska EtVaS            2225  +54 -31 =56 +58 - 1    2,5 2228  55
  39 Kalevi Kaunonen KarhTS          1854  -11 -64 +24 =67 +18    2,5 1843  45
  40 Teppo Marttinen KarhTS          1657  -46 +15 =50 =41 =51    2,5 1659  42
  41 Markku Peltomäki VammSK         1721  -18 -63 +29 =40 +46    2,5 1704  42
  42 Tauno Kiviharju KarhTS          1617  =15 =61 - 3 +72 =66    2,5 1613  40
  43 Raimo Munukka ImSh-48           1587  -32 +69 +78 - 3 =29    2,5 1583  41
  44 Martti Karppinen LahS           1848  =22 - 4 -19 +75 +73    2,5 1840  47
  45 Leo Peltola Remi                2035  -58 +36 =16 +26 -54    2,5 2038  50
  46 Pentti Rintakoski VammSK        1651  +40 =66 +20 -48 -41    2,5 1665  43
  47 Pekka Sassi RovSK               1988  -16 +60 = 5 -57 +55    2,5 1982  50
  48 Timo Saarinen HyvSK             1811  -64 =19 -35 +46 +65    2,5 1802  44
  49 Päivi Walta I-HSK               1864  =73 +71 +64 - 4 -62    2,5 1867  48
  50 Taisto Jokinen LahS             1664  -14 +74 =40 +80 -25    2,5 1655  41
  51 Martti Laitinen SSK             1646  =20 =80 +61 -65 =40    2,5 1654  41
  52 Seppo Salermo RikSha            1611  +74 -20 -15 =69 +78    2,5 1606  40
  53 Pertti Lindholm HyvSK           1741  -19 +76 +75 =73 -67    2,5 1756  46
  54 Tommi Luukkonen JyS             2231  -38 + 7 -13 - 1 +45    2,0 2227  45
  55 Olavi Niemi JyS                 1916  +67 -26 - 2 +28 -47    2,0 1896  40
  56 Jani Väkevä PoKS                2186  - 1 +58 =38 -13 =31    2,0 2189  45
  57 Jussi Peurala PSY               2020  -37 + 8 -36 +47 -26    2,0 2000  41
  58 Ville Ketola EurSK              2080  +45 -56 = 7 -38 =16    2,0 2075  42
  59 Jarkko Kankainen LahS           1947  -17 -33 +60 +62 - 4    2,0 1926  42
  60 Mikael Kemppainen Me-Ra         1921  - 5 -47 -59 +63 +19    2,0 1896  38
  61 Panu Hautamäki PSY              1592  +72 =42 -51 =29 -10    2,0 1568  33
  62 Mikko Niemi VammSK              1996  -36 +17 -37 -59 +49    2,0 1977  41
  63 Anssi Halmesvirta JyS           1756  -28 +41 =65 -60 =20    2,0 1740  36
  64 Erkki Koskinen G                1834  +48 +39 -49 -33 -35    2,0 1822  40
  65 Pekka Vahtera RiiSY             1772  =75 - 9 =63 +51 -48    2,0 1751  35
  66 Kimmo Ailasmaa EurSK            1669  +78 =46 -18 -24 =42    2,0 1647  35
  67 Olavi Halme JoeSK               1901  -55 -11 =73 =39 +53    2,0 1875  38
  68 Alpo Inkinen RiiSY              1487  -21 +79 -72 -27 +30    2,0 1460  32
  69 Jukka Tolkki LahS               1571  -10 -43 +82 =52 =80    2,0 1549  33
  70 Kalervo Joutsijärvi HartSK      1446  -23 -30 -81 +79 +82    2,0 1405  32
  71 Mika Niemelä RiiSY              1866  +35 -49 -28 -22 =24    1,5 1824  30
  72 Tarmo Kenias JämSS              1596  -61 -29 +68 -42 = 6    1,5 1529  24
  73 Pirkka-Pekka Kovero EurSK       1859  =49 -28 =67 =53 -44    1,5 1822  29
  74 Matti Hokkanen JyS                    -52 -50 -10 +81 =23    1,5 1437  22
  75 Esa Tuominen HeinSK             1782  =65 -25 -53 -44 +76    1,5 1740  29
  76 Juhani Salonen HeinSK           1708  =24 -53 +80 -14 -75    1,5 1670  28
  77 Petri Suuronen I-HSK            1955  -26 =22 - 8 =34 - 9    1,0 1902  21
  78 Tauno Häkkinen SHYM             1665  -66 - 3 -43 +23 -52    1,0 1577  19
  79 Tauno Siltanen HeinSK           1496  - 3 -68 -27 -70 +81    1,0 1405  16
  80 Pekka Lehto VammSK              1697  -25 =51 -76 -50 =69    1,0 1626  19
  81 Jan Raki KarhTS                 1127  -30 -27 +70 -74 -79    1,0 1140  19
  82 Joona Tuominen HeinSK                 -29 =21 -69 -30 -70    0,5 1432  12

 

Kaakonketjun turnaus Kuusankoskella 25.9.2004.

 Nro Nimi ja seura                  vanha    1   2   3   4   5   6   pist uusi
                                     selo                                 selo

   1 Jussi Upero KarhTS              2058  +13 + 3 + 4 = 2 + 9 + 5    5,5 2064  
   2 Toni Vähäuski HämSK             1754  +15 + 5 + 9 = 1 + 7 + 6    5,5 1788  
   3 Tauno Häkkinen SHYM             1636  + 8 - 1 - 7 +14 +16 +11    4,0 1665  
   4 Lauri Hagelberg LahS            1828  +19 +18 - 1 - 5 +13 + 9    4,0 1838  
   5 Hannu Joentausta LahS           2073  + 6 - 2 =10 + 4 +11 - 1    3,5 2066  
   6 Ilari Heinilä SHYM              1753  - 5 +15 +18 =10 +12 - 2    3,5 1758  
   7 Jorma Hilska SHYM               1763  +20 - 9 + 3 +12 - 2 = 8    3,5 1769  
   8 Keijo Miettinen LprSK           1918  - 3 +17 -11 +19 +10 = 7    3,5 1907  
   9 Jouko Äijälä LahS               1978  +14 + 7 - 2 +11 - 1 - 4    3,0 1968  
  10 Erkki Latvio TSY                1854  +17 =11 = 5 = 6 - 8 =12    3,0 1851  
  11 Taisto Jokinen LahS             1650  +12 =10 + 8 - 9 - 5 - 3    2,5 1664  
  12 Veli Vehkalahti LahS            1852  -11 +14 +13 - 7 - 6 =10    2,5 1839  
  13 Antti Parkkinen PoKS            1717  - 1 +20 -12 +18 - 4 =15    2,5 1708  
  14 Teppo Marttinen KarhTS          1659  - 9 -12 +16 - 3 =15 +19    2,5 1657  
  15 Sami Tuominen SHYM              1521  - 2 - 6 =19 +20 =14 =13    2,5 1523  
  16 Jorma Laitinen IisSK            1755  -18 =19 -14 +17 - 3 +20    2,5 1734  
  17 Jussi Marttinen KarhTS          1585  -10 - 8 +20 -16 =19 +18    2,5 1582  
  18 Tauno Virta PoKS                1412  +16 - 4 - 6 -13 +20 -17    2,0 1419  
  19 Veli-Matti Vestman PoKS         1530  - 4 =16 =15 - 8 =17 -14    1,5 1527  
  20 Janne Pousi SHYM                1219  - 7 -13 -17 -15 -18 -16    0,0 1211  



 

Kaakonketjun toinen osakilpailu (30+30min) 04.09.2004.Mikkeli. 

FINAL RANKING after 6 rounds

                                         Points Buchholz Buchholz

  1. ÄIJÄLÄ JOUKO             LAHSK      5.5     22.5    14.50

  2. HINTIKKA EERO            JYS        5.0     22.0    13.50

  3. HÄMÄLÄINEN JUSSI         MIKKSK     4.5     16.5    12.50

  4. PORRASMAA TIMO           JOESK      4.0     22.5    15.50

  5. HILSKA JORMA             SHYM       4.0     21.5    14.00

  6. MIETTINEN KEIJO          LPRSK      3.5     22.5    15.50

  7. HÄKKINEN TAUNO           SHYM       3.5     22.5    14.50

  8. SILVENNOINEN MATTI       IMSH-48    3.5     21.0    14.50

  9. PURSIAINEN ERKKI         TARAUS     3.5     19.5    13.00

 10. VEHKALAHTI VELI          LAHSK      3.5     19.0    12.50

 11. HEINO AIMO               LAHSK      3.0     20.5    13.50

 12. LAITINEN JORMA           IISSK      3.0     19.0    12.00

 13. HOLOPAINEN EERO          SAVSK      3.0     18.5    12.00

 14. VUOJOLAINEN KARI         IMSH-48    3.0     17.5    11.00

 15. ROSSI JOUNI              HARTSK     3.0     16.5    10.00

 16. TUOMINEN SAMI            SHYM       3.0     15.5    11.50

 17. MUHONEN KARI             SAVSK      2.5     17.0    11.50

 18. UUSITALO JORMA           HARTSK     2.0     16.5    11.50

 19. HÄNNINEN OLLI            VARK TARMO 2.0     15.0    10.50

 20. TOHMO VELI               LPRSK      2.0     14.5     9.50

 21. RYTKÖNEN PENTTI          MIKSK      2.0     11.0     7.50

 22. JOKINEN TAISTO           LAHSK      1.5     14.5    10.00

 23. JOUTSIJÄRVI KALERVO      HARTSK     1.0     12.5     9.00

 24. POUSI JANNE              SHYM       0.5     14.0     8.50

 

 

Kaakonketjun ensimmäinen osakilpailu (30+30.min.) 21.8.2004.Karhula. 

 Nro Nimi ja seura                  vanha    1   2   3   4   5   6   pist uusi  
                                     selo                                 selo

   1 Martti Mujunen KarhTS           2006  +15 + 7 + 4 + 3 = 2 +10    5,5 2018
   2 Jyrki Raki KarhTS               1994  =11 + 8 +17 +10 = 1 + 3    5,0 2002  
   3 Hannu Joentausta LahS           2070  + 6 +17 +10 - 1 + 5 - 2    4,0 2067  
   4 Raine Heikkilä PorvSK           1898  +16 +12 - 1 +15 + 6 - 5    4,0 1896  
   5 Kari Vuojolainen ImSh-48        1708  +19 -10 +16 +11 - 3 + 4    4,0 1724  
   6 Jussi Hämäläinen MikkSK         1704  - 3 +20 +13 +14 - 4 +15    4,0 1715  
   7 Matti Silvennoinen ImSh-48      1740  +22 - 1 =11 + 9 =14 +12    4,0 1748  
   8 Jorma Laitinen IisSK            1782  =13 - 2 - 9 +19 +21 +14    3,5 1776  
   9 Jorma Hilska SHYM               1728  -18 =13 + 8 - 7 +20 +16    3,5 1721  
  10 Vilho Lifländer ImSh-48         1940  +14 + 5 - 3 - 2 +11 - 1    3,0 1934  
  11 Juhani Andersson KarhTS         1664  = 2 +18 = 7 - 5 -10 +17    3,0 1670  
  12 Ilari Heinilä SHYM              1744  +21 - 4 -14 +13 +18 - 7    3,0 1732  
  13 Sami Tuominen SHYM              1492  = 8 = 9 - 6 -12 +22 +18    3,0 1500  
  14 Jussi Marttinen KarhTS          1579  -10 +19 +12 - 6 = 7 - 8    2,5 1585  
  15 Teppo Marttinen KarhTS          1666  - 1 +22 +18 - 4 =16 - 6    2,5 1659  
  16 Tauno Häkkinen SHYM             1567  - 4 +21 - 5 +20 =15 - 9    2,5 1566  
  17 Timo Peri KarhTS                      +20 - 3 - 2 -18 +19 -11    2,0 1628  
  18 Janne Pousi SHYM                1200  + 9 -11 -15 +17 -12 -13    2,0 1222  
  19 Jan Raki KarhTS                 1110  - 5 -14 +21 - 8 -17 +22    2,0 1127  
  20 Veli Tohmo LprSK                1483  -17 - 6 +22 -16 - 9 =21    1,5 1467  
  21 Jenna Raki KarhTS               1253  -12 -16 -19 +22 - 8 =20    1,5 1252  
  22 Nina Sallinen KarhTS                  - 7 -15 -20 -21 -13 -19    0,0 1257  

 

 

 

Joukkuepikashakin SM-Turnaus 07-08.08.2004.Espoo.

Ykkös joukkueemme sijoittui 103:ksi.joukkueessa pelasivat Jorma Hilska, Ari Pussinen, Pekka Wilska ja Tauno Häkkinen. Kakkos joukkueemme sijoittui 184:ksi.Joukkueessa pelasivat Ilari Heinilä, Osmo Hynninen, Sami tuominen ja Janne Pousi.

Remin myllyturnaus.15+15.min.24.07.2004.Vantaa

Tauno Häkkinen pelasi hienon turnauksen ja oli jakamassa viidettä sijaa pistein 4,5/7:stä.turnaukseen osallistui 26.pelaajaa.

 

HämSK 80-Vuotis juhlaturnaus 30+30.min.12.06.2004.

Kerhoamme edusti Tauno Häkkinen joka sijoittui 24:ski pistein 2,5/6:sta.turnaukseen osallistui 38.pelaajaa.

 

Kaakkois-Suomen shakkipiirin avoin mestaruusturnaus Karhulassa.29-30.05.2004.

Kerhoamme edusti Tauno Häkkinen joka sijoittui 16:sta pistein 1/5:stä.Turnauksee osallistui 18.pelaajaa.

 

Päämaja turnaus 24-25.04. Mikkeli.

B - Ryhmässä Tauno Häkkinen sijoittui 30:ksi pistein 1/5:stä. ryhmään osallistui 34 pelaajaa.

 

KAAKKOIS-SUOMEN SHAKKIPIIRIN JOUKKUEMESTARUUS        17.4.04/KARHULA

 

KARHTS I

6/6  (13-2)

I k

II k

III k

Yht.

1.Timo Nippula

2194

+11

+6

+18

3,0/3

2.Jussi Toikka

2116

=12

=7

+19

2,0/3

3.Jussi Upero

2068

+14

=8

+20

2,5/3

4.Martti Mujunen

2011

=16

+9

+21

2,5/3

5.Jyrki Raki

 

1969

+17

+10

+22

3,0/3

SHYM

 

3/6 (6,5-8,5)

 

 

 

 

6.Jorma Hilska

1759

-18

-1

-11

0,0/3

7.Ari Pussinen

1753

+19

=2

-12

1,5/3

8.Ilari Heinilä

1720

+20

=3

=5

2,0/3

9.Tauno Häkkinen

1604

-21

-4

+16

1,0/3

10.Sami Tuominen

1428

+22

-5

+17

2,0/3

KARHTS II

 

2/6 (6-9)

 

 

 

 

11.Jarmo Räsänen

1937

-1

+18

+6

2,0/3

12.Mika Koskinen

1935

=2

-19

+7

1,5/3

13.Arvo Kiviharju

1872

 

+20

 

1,0/1

14.Kalevi Kaunonen

1795

-3

 

 

0,0/1

15.Juhani Andersson

1660

 

 

=8

0,5/1

16.Tauno Kiviharju

1534

=4

=21

-9

1,0/3

17.Jan Raki

1154

-5

-22

-10

0,0/1

POKS

1/6 (4,5-10,5)

 

 

 

 

18.Antti Parkkinen

1713

+6

-11

-1

1,0/3

19.Tuukka Inkinen

1655

-7

+12

-2

1,0/3

20.Veli-MattiVestman

1550

-8

-13

-3

0,0/3

21.Ari Myllymäki

1589

+9

=16

-4

1,5/3

22.Eero Pakarinen

1466

-10

+17

-5

1,0/3

 

 

 

KarhTS:n 15 + 15 min. turnaus 12.4.2004

Nro Nimi ja seura        vanha    1   2   3   4   5   6   7   8   9   pist     uusi

1 Jukka Puranen EtVaS     2305  +13 + 5 + 7 + 2 = 8 + 4 + 3 + 6 = 9    8,0     2306
  
2 Jussi Upero KarhTS      2071  +10 + 4 = 8 - 1 = 3 = 7 + 5 +11 = 6    6,0     2068
  
3 Mika Koskinen KarhTS    1927  +14 - 7 +12 = 6 = 2 + 8 - 1 +10 + 4    6,0     1935
   
4 Raine Heikkilä PorvSK   1871  +16 - 2 +11 + 7 = 6 - 1 + 9 + 8 - 3    5,5     1882
  
5 Jaakko Keipi PorvSK     1878  +15 - 1 +17 - 8 + 9 = 6 - 2 +12 +14    5,5     1886
  
6 Jyrki Raki KarhTS       1973  +17 - 8 +10 = 3 = 4 = 5 + 7 - 1 = 2    5,0     1969
  
7 Lauri Hagelberg LahS    1734  + 9 + 3 - 1 - 4 +12 = 2 - 6 +15 =13    5,0     1762
  
8 Bengt Peltonen LovTS    1774  +18 + 6 = 2 + 5 = 1 - 3 +11 - 4 -15    5,0     1788
  
9 Martti Mujunen KarhTS   2026  - 7 =12 +13 =10 - 5 +16 - 4 +18 = 1    4,5     2011
  
10 Jorma Hilska SHYM       1756  - 2 +16 - 6 = 9 +14 -11 +13 - 3 +18    4,5    1759
  
11 Tommi Lindholm PorvSK         -12 +14 - 4 +18 +15 +10 - 8 - 2 =17    4,5    1662
  
12 Kalevi Kaunonen KarhTS  1804  +11 = 9 - 3 +17 - 7 -14 +18 - 5 +16    4,5    1795
  
13 Toni Vähäuski HmSK      1766  - 1 +15 - 9 -14 +17 +18 -10 +16 = 7    4,5    1761
  
14 Tauno Häkkinen SHYM     1589  - 3 -11 +16 +13 -10 +12 -15 +17 - 5    4,0    1604 
 
15 Esa Ahlqvist KarhTS     1580  - 5 -13 -18 =16 -11 =17 +14 - 7 + 8    3,0    1572
  
16 Veli-Matti Vestman PoKS 1556  - 4 -10 -14 =15 +18 - 9 +17 -13 -12    2,5    1550
  
17 Juhani Andersson KarhTS 1690  - 6 +18 - 5 -12 -13 =15 -16 -14 =11    2,0    1660
  
18 Jan Raki KarhTS         1144  - 8 -17 +15 -11 -16 -13 -12 - 9 -10    1,0    1154  

 

 

Kaakkois-Suomen avoin joukkuepikapelimestaruus 20.3.2004.

Lopputulokset

 

 

Sija

joukkue

Pisteet

Vertailu

1

LprSK 1

50

1387.75

2

PoKS 1

47.5

1184.75

3

MikkSK

46

1203.25

4

KarhTS 1

45.5

1221.5

5

PorvSK

35.5

848.5

6

ImSh-48 1

33

777

7

LahS

32.5

804.25

8

SHYM 1

30.5

715.75

9

LprSK 2

30

721.25

10

PoKS 2

25.5

646.5

11

PoKS 3

25.5

552.75

12

KarhTS 2

24.5

548.5

13

ImSh-48 2

21

496.25

14

LprSK 3

18

369.25

15

SHYM 2

14

260.75

16

LprSK 4

1

21

 

SHYM:n 1. joukkueessa pelasivat: Jorma Hilska 4,5/15, Ari Pussinen 9, Tauno Häkkinen 9 ja Ilari Heinilä 8. pistettä.  SHYM:n  2.joukkueessa pelasivat: Kelpo Vesterlund 3,5/15, Osmo Hynninen 3, Sami Tuominen 2,5 ja Janne Pousi 5 pistettä.

 

Porvoon pikapelimestaruus turnaus 06.03.2004.

Kerhoamme edustivat Jorma Hilska joka sijoittui 5:ksi pistein 14,5/21:stä

Ja Tauno Häkkinen sijoittui 11:sta pistein 10,5/21:stä.Turnaukseen osallistuin 22.pelaajaa.

 

Pikashakin SM-Turnaus.07-08.02.2004.Espoo

 

Kerhoamme turnauksessa edusti Tauno Häkkinen joka 10,5 pisteellä sijoittui 56:ksi turnaukseen osallistui 63.pelaajaa.  Tulokset

 

Neljän kaupungin ottelu Karhulassa 18.01.2004.

1)Porvoo 2)Kotka 3)Loviisa ja 4)Hamina.

 

KAAKONKETJUN 6.OSAKILPAILU HAMINASSA.04.01.2004

S.

Nimi

Seura

1

2

3

4

5

6

P/6

Vert.

1.

Tuominen Risto

TuTS

W+14

B+10

W+3

B+6

W+2

B+4

6.0

23.5

2.

Hintikka Eero

JyS

B+4

W+19

B=5

W+7

B-1

W+10

4.5

24.0

3.

Lifländer Vilho

Imsh-48

W+18

B+11

B-1

W+5

W=10

B+12

4.5

23.5

4.

Hagelberg Lauri

LahS

W-2

B+30

W+15

B+16

W+6

W-1

4.0

21.5

5.

Miettinen Keijo

LprSK

W+24

B+15

W=2

B-3

W+14

B=9

4.0

21.0

6.

Suninen Jukka

PoKS

B+21

W+29

B+7

W-1

B-4

W+15

4.0

20.5

7.

Äijälä Jouko

LahS

W+20

B+13

W-6

B-2

W+18

B+14

4.0

20.0

8.

Kinnunen Matti

I-HSK

B-13

W-20

B+24

W+26

B+19

W+16

4.0

14.5

9.

Jokinen Taisto

LahS

B=26

W+27

B-19

W+28

B+11

W=5

4.0

14.5

10.

Heikkilä Raine

PorvSK

B+23

W-1

B+20

W+13

B=3

B-2

3.5

22.5

11.

Silvennoinen Matti

Imsh-48

W+16

W-3

B+17

B=12

W-9

B+21

3.5

20.5

12.

Vanttaja Ilkka

LprSK

B=27

W=17

B+21

W=11

B+12

W-3

3.5

18.0

13.

Munukka Raimo

Imsh-48

W+8

W-7

B+22

B-10

W-12

B+25

3.0

19.5

14.

Heinilä Ilari

SHYM

B-1

W+23

B+29

W+19

B-5

W-7

3.0

19.5

15.

Honkanen Teemu

Imsh-48

B+22

W-5

B-4

W+17

B+26

B-6

3.0

19.0

16.

Vehkalahti Veli

LahS

B-11

W+18

B+26

W-4

W+20

B-8

3.0

18.5

17.

Jokisalo Jari

SHYM

W=28

B=12

W-11

B-15

B+22

W+23

3.0

16.0

18.

Vuojolainen Kari

Imsh-48

B-3

B-16

W+30

W+29

B-7

W+27

3.0

15.0

19.

Kaunonen Kalevi

KarhTS

W+30

B-2

W+9

B-14

W-8

B=20

2.5

19.0

20.

Heino Aimo

LahS

B-7

B+8

W-10

W+23

B-16

W=19

2.5

19.0

21.

Kivisalo Mikko

PorvSK

W-6

B+25

W-12

W=22

B+28

W-11

2.5

17.0

22.

Vähäuski Toni

HamSK

W-15

B+24

W-13

B=21

W-17

B+28

2.5

15.0

23.

Turu Pentti

SHYM

W-10

B-14

W+25

B-20

W+29

B-17

2.0

15.0

24.

Andersson Juhani

KarhTS

B-5

W-22

W-8

B+30

W-25

B+26

2.0

15.0

25.

Kokko Lauri

PoKS

B-29

W-21

B-23

W+27

B+24

W-13

2.0

12.0

26.

Karppinen Martti

HM93

W=9

B+28

W-16

B-8

W-15

W-24

1.5

17.5

27.

Tohmo Veli

LprSK

W=12

B-9

W-28

B-25

W+30

B-18

1.5

15.0

28.

Tuominen Sami

SHYM

B=17

W-26

B+27

B-9

W-21

W-22

1.5

15.0

29.

Luukas Matti

PorvSK

W+25

B-6

W-14

B-18

B-23

W-30

1.0

15.0

30.

Häkkinen Tauno

SHYM

B-19

W-4

B-18

W-24

B-27

B+29

1.0

14.0

 

 

 

KOULULAISTEN SARJA

 

  

S

PELAAJA

SEURA

P/6

VERT.

1

Myller Karri

Suhmura

5,5

 

2

Puustinen Heikki

Suhmura

5,0

 

3

Pousi Janne

SHYM

4,0

23,5

4

Raki Jenna

KarhTS

4,0

20,0

5

Jurvansuu Sampsa

SHYM

4,0

18,5

6

Koskinen Esa

Suhmura

4,0

13,0

7

Leander Wili

SHYM

3,0

21,5

8

Puustinen Mikko

Suhmura

3,0

17,5

9

Mäkelä Veli-Matti

SHYM

3,0

16,5

10

Peltonen Joonas

Suhmura

3,0

14,5

11

Puustinen Petteri

Suhmura

3,0

13,5

12

Leander Jusa

SHYM

2,5

 

13

Lehikoinen Ari

Suhmura

2,0

19,0

14

Nurmela Anton

SHYM

2,0

15,0

15

Häkkinen Jami

Suhmura

2,0

15,0

16

Raassina Paavo

Suhmura

2,0

13,5

17

Raassina Santeri

Suhmura

2,0

12,0

18

Partanen Simo

SHYM

1,5

16,5

19

Koskinen Tomi

SHYM

1,5

16,5

20

Myller Samuli

Suhmura

1,0