NUORTEN MESTARUUSTURNAUS TALVI 2005-2006.
S PELAAJA SEURA 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 P/10
1 Antti Hämäläinen SHYM X 0,5 1 0 0 0 1 1 0,5 0 0 4,0
2 Sampsa Jurvansuu SHYM 0,5 X 1 1 1 1 0,5 1 1 1 1 9,0
3 Marko Satama SHYM 0 0 X 1 0,5 0 0 1 0,5 1 1 5,0
4 Aleksi Hämäläinen SHYM 1 0 0 X 0 0 0,5 0,5 0,5 0,5 0 3,0
5 Aapo Jussila SHYM 1 0 0 1 X 0,5 0 1 0,5 0 1 5,0
6 Simo Partanen SHYM 1 0 1 1 0,5 X 0,5 0,5 0,5 1 1 7,0
7 Jusa Leander SHYM 0 0,5 1 0,5 1 0,5 X 0 0 0,5 0,5 4,5
8 Tomi Koskinen SHYM 0 0 0 0,5 0 0,5 1 X 1 0,5 0 3,5
9 Wili Leander SHYM 0,5 0 0,5 0,5 0,5 0,5 1 0 X 0,5 0,5 4,5
10 Karri Koskinen SHYM 1 0 0 0,5 1 0 0,5 0,5 0,5 X 0 4,0
11 Joonas Rantala SHYM 1 0 0 1 0 0 0,5 1 0,5 1 X 5,0

NUORTEN MESTARUUSTURNAUS TALVI 2005-2006.
S PELAAJA SEURA 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 P/10
1 Sampsa Jurvansuu SHYM 1 1 1 1 1 1 1 1 0,5 0,5 9,0
2 Simo Partanen SHYM 1 0 0,5 1 1 1 0,5 1 0,5 0,5 7,0
3 Marko Satama SHYM 1 0 0 0 1 0 0,5 1 1 0,5 5,0
4 Joonas Rantala SHYM 0 0 0 1 0 1 1 1 0,5 0,5 5,0
5 Aapo Jussila SHYM 0,5 0 0 1 1 0,5 1 1 0 0 5,0
6 Jusa Leander SHYM 1 1 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0 0 0 4,5
7 Wili Leander SHYM 0,5 0 1 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0 4,5
8 Antti Hämäläinen SHYM 0 1 1 1 0,5 0,5 0 0 0 0 4,0
9 Tomi Koskinen SHYM 0 0,5 0 0,5 1 1 0,5 0 0 0 3,5
10 Aleksi Hämäläinen SHYM 0 0 0,5 1 0,5 0,5 0,5 0 0 0 3,0
11 Karri Koskinen SHYM 0 0,5 0 1 0,5 0,5 0,5 0 0 0 3,0

 

 

 

 

 

Koulu-SM Raisio 23-24.2004.

B-sarja

 Nro Nimi ja seura                  vanha    1   2   3   4   5   6   7   pist uusi  
                                     selo                                     selo

   1 Teemu Pudas ESK                 2052  + 6 +12 +13 + 5 + 4 + 7 + 3    7,0 2070  
   2 Julius Nieminen EtVaS           1557  +24 = 3 -11 +12 + 5 = 8 + 9    5,0 1600  
   3 Eric Malmi TuTS                 1969  +16 = 2 - 5 +17 +10 + 4 - 1    4,5 1963  
   4 Janne Tuononen JoeSK            1888  + 9 + 8 =10 +13 - 1 - 3 +14    4,5 1891  
   5 Janne Myller JoeSK              1901  =11 +15 + 3 - 1 - 2 +20 + 8    4,5 1894  
   6 Niko Penttinen Remi             1542  - 1 =17 +16 - 9 +15 +13 +11    4,5 1581  
   7 Hannu Lahtinen Taraus           1741  =15 -11 +20 +14 +18 - 1 =12    4,0 1731  
   8 Kalle Kumpulainen Remi          1557  +23 - 4 + 9 +18 =11 = 2 - 5    4,0 1576  
   9 Johannes Ruuni TuTS             1416  - 4 +24 - 8 + 6 +19 +11 - 2    4,0 1445  
  10 Mikko Salama MatSK              1693  +21 +22 = 4 =11 - 3 -14 +17    4,0 1690  
  11 Sami Tuominen SHYM              1541  = 5 + 7 + 2 =10 = 8 - 9 - 6    3,5 1557  
  12 Antti Laurila Taraus            1661  +20 - 1 =14 - 2 =17 +19 = 7    3,5 1650  
  13 Mikko Niemi VammSK              1988  +14 +18 - 1 - 4 =20 - 6 +22    3,5 1966  
  14 Antti Kahri Remi                1530  -13 +23 =12 - 7 +21 +10 - 4    3,5 1552  
  15 Tatu Huuskonen TuTS                   = 7 - 5 -19 +16 - 6 +24 +21    3,5 1501  
  16 Pekka Rautiainen Remi           1523  - 3 =21 - 6 -15 +24 +22 +20    3,5 1509  
  17 Erol Leitzinger Me-Ra           1598  -22 = 6 +21 - 3 =12 +18 -10    3,0 1587  
  18 Teppo Marttinen KarhTS          1675  +19 -13 +22 - 8 - 7 -17 +23    3,0 1648  
  19 Eerno Niemenmaa *KJ/Espoonl.          -18 -20 +15 +22 - 9 -12 +24    3,0 1373  
  20 Esa Vesalainen EtVaS            1371  -12 +19 - 7 +23 =13 - 5 -16    2,5 1384  
  21 Arne Kiaupa EtVaS               1382  -10 =16 -17 +24 -14 +23 -15    2,5 1373  
  22 Aleksi Salo *KJ/Vaisaari        1275  +17 -10 -18 -19 +23 -16 -13    2,0 1285  
  23 Riku Ojala *Koul02C             1132  - 8 -14 +24 -20 -22 -21 -18    1,0 1125  
  24 Joose Rajamäki *KJ/Vaisaari     1170  - 2 - 9 -23 -21 -16 -15 -19    0,0 1136  

C-sarja

 Nro Nimi ja seura                  vanha    1   2   3   4   5   6   7   pist uusi  
                                     selo                                     selo

   1 Kim Räisänen MatSK              2049  +11 +19 +10 + 8 + 9 = 4 = 2    6,0 2054  
   2 Jaakko Oksa TSY                 1906  +28 + 7 = 6 +10 = 4 + 8 = 1    5,5 1922  
   3 Samuli Laato TSY                1825  +13 +22 - 8 +11 +19 + 7 = 5    5,5 1829  
   4 Alexey Sofiev I-HSK             1929  +32 = 9 + 5 +20 = 2 = 1 = 6    5,0 1931  
   5 Frans Valli Shlaakso            1648  +21 =14 - 4 +17 +12 + 9 = 3    5,0 1666  
   6 Johannes Laire HSK              1844  +33 +12 = 2 - 9 +22 +15 = 4    5,0 1843  
   7 Teppo Moilanen HyvSK                  +34 - 2 +23 +21 +20 - 3 +10    5,0 1616  
   8 Bennie Wardi MatSK              1728  +18 +16 + 3 - 1 =15 - 2 +20    4,5 1738  
   9 Miro Leppäkoski PSY             1500  +27 = 4 +14 + 6 - 1 - 5 +19    4,5 1554  
  10 Mika Laitinen HSK               1789  +29 +15 - 1 - 2 +21 +17 - 7    4,0 1778  
  11 Tapio Lehtinen PasVS            1716  - 1 +25 +35 - 3 =18 +22 =21    4,0 1702
  12 Martti Laato TSY                1403  +30 - 6 +13 =22 - 5 +32 =16    4,0 1419  
  13 Ilari Pohjala VammSK            1304  - 3 +26 -12 +34 =24 =18 +27    4,0 1326  
  14 Tero Lehtimäki VammSK           1595  +26 = 5 - 9 -32 +30 +33 =15    4,0 1569  
  15 Tapio Lauronen Shlaakso         1398  +37 -10 +39 +27 = 8 - 6 =14    4,0 1425  
  16 Sami Kalmi TSY                        +38 - 8 -21 +23 =32 +24 =12    4,0 1385  
  17 Jan Raki KarhTS                 1140  +25 +39 -20 - 5 +27 -10 +28    4,0 1198  
  18 Pekka Niemi VammSK              1288  - 8 =38 =25 +35 =11 =13 +26    4,0 1316  
  19 Panu Hautamäki PSY              1568  +23 - 1 +29 +24 - 3 =20 - 9    3,5 1564  
  20 Jussi Marttinen KarhTS          1599  +35 +24 +17 - 4 - 7 =19 - 8    3,5 1589  
  21 Saku Laakso Shlaakso            1281  - 5 +32 +16 - 7 -10 +34 =11    3,5 1321  
  22 Aleksander Hörhammer KäpSK      1390  +36 - 3 +34 =12 - 6 -11 +32    3,5 1407  
  23 Lauri Komulainen                1253  -19 +37 - 7 -16 +31 +29 =25    3,5 1277  
  24 Samuli Saarinen PSY                   +31 -20 +30 -19 =13 -16 +33    3,5 1386  
  25 Taavi Tenhu *KJ/Halssila              -17 -11 =18 +38 +39 =26 =23    3,5 1377  
  26 Johannes Pulkkinen TSY                -14 -13 V 0 +29 =33 =25 -18    3,0 1280  
  27 Juho-Matti Mäyrä OSS            1253  - 9 +36 +38 -15 -17 +37 -13    3,0 1245  
  28 Ari Hämäläinen *K/Ebeneser      1315  - 2 -29 -36 +37 +35 +30 -17    3,0 1298  
  29 Adi Saikkonen JyS               1290  -10 +28 -19 -26 +36 -23 +34    3,0 1292  
  30 Teemu Ala-Järvenpää VammSK      1192  -12 V 0 -24 +39 -14 -28 +38    3,0 1190  
  31 Otto Kiviperä *Koul04C                -24 -34 -33 V 0 -23 +35 +36    3,0 1238  
  32 Juho Vihonen JyS                1341  - 4 -21 +37 +14 =16 -12 -22    2,5 1335  
  33 Juko Hautala *KJ/Hannun.        1310  - 6 -35 +31 +36 =26 -14 -24    2,5 1302  
  34 Janne Pousi SHYM                1201  - 7 +31 -22 -13 +38 -21 -29    2,0 1189  
  35 Kimmo Nevanlinna JyS            1259  -20 +33 -11 -18 -28 -31 V 0    2,0 1236  
  36 Ilkka Juhala *Koul04D                 -22 -27 +28 -33 -29 +39 -31    2,0 1258  
  37 Tomi Huikko *Koul04C                  -15 -23 -32 -28 V 0 -27 +39    2,0 1198  
  38 Sami Litmanen *Koul04C                -16 =18 -27 -25 -34 V 0 -30    1,5 1115  
  39 Sami Pasanen *Koul04D                 V 0 -17 -15 -30 -25 -36 -37    1,0 1131  

D-sarja

 Nro Nimi ja seura                  vanha    1   2   3   4   5   6   7   pist uusi  
                                     selo                                     selo

   1 Roope Kiuttu OSS                1812  +18 +12 + 5 + 4 + 2 = 3 + 7    6,5 1835  
   2 Roger Norri TuTS                1513  +26 +22 + 3 + 8 - 1 + 4 + 6    6,0 1584  
   3 Mikko Kurkijärvi MatSK          1873  +30 +25 - 2 +15 + 5 = 1 +10    5,5 1870  
   4 Laura Savola PSY                1813  +20 + 7 +16 - 1 +10 - 2 +11    5,0 1803  
   5 Vihtori Immonen I-HSK           1483  +10 +21 - 1 +16 - 3 +20 +14    5,0 1515  
   6 Perttu Paarlahti *KJ/Savosnem         =17 =15 +23 +12 = 7 + 8 - 2    4,5 1527  
   7 Aleksi Olander TuTS             1404  +31 - 4 +18 +13 = 6 +15 - 1    4,5 1441  
   8 Riku Niemi RaahLi               1592  +11 = 9 +17 - 2 +25 - 6 +15    4,5 1578  
   9 Erika Uusitupa TuTS             1341  +23 = 8 -15 -20 +26 +16 +17    4,5 1373  
  10 Henri Pohjala VammSK            1228  - 5 +31 +30 +14 - 4 +13 - 3    4,0 1278  
  11 Jusa Leander SHYM               1251  - 8 -13 V 0 +24 +27 +12 - 4    4,0 1280  
  12 Lauri Haavisto MatSK            1383  +24 - 1 +27 - 6 +21 -11 +20    4,0 1394  
  13 Maksim Strontsev *Koul04D             -16 +11 +21 - 7 +19 -10 +23    4,0 1378  
  14 Simo Santala TSY                      +33 -16 +22 -10 +23 +25 - 5    4,0 1372  
  15 William Linna MatSK             1464  +32 = 6 + 9 - 3 +17 - 7 - 8    3,5 1460  
  16 Ville Hiltunen EtVaS            1488  +13 +14 - 4 - 5 =20 - 9 +21    3,5 1475  
  17 Antti Ojala TuTS                1249  = 6 +19 - 8 +22 -15 +28 - 9    3,5 1283  
  18 Rafael Salmi *KJ/Kerttuli       1270  - 1 +24 - 7 -21 +22 =27 +25    3,5 1293  
  19 Veli-Matti Mäkelä SHYM                +28 -17 +32 -25 -13 =30 +27    3,5 1281  
  20 Touko Setälä PSY                1310  - 4 +28 =25 + 9 =16 - 5 -12    3,0 1330  
  21 Sami Kontola *Koul04D                 V 0 - 5 -13 +18 -12 +24 -16    3,0 1346  
  22 Ilja Tiitto **Intellekt         1327  +29 - 2 -14 -17 -18 +26 +33    3,0 1309  
  23 Janne Nummela *Koul04D                - 9 +33 - 6 +28 -14 +31 -13    3,0 1363  
  24 Jori Lempiäinen *Koul04D              -12 -18 +29 -11 +32 -21 +31    3,0 1264  
  25 Melanie Wendelin EkSK           1398  +27 - 3 =20 +19 - 8 -14 -18    2,5 1377  
  26 Tatu Hyytiäinen *KJ/Koroinen    1248  - 2 =30 -28 +32 - 9 -22 V 0    2,5 1229  
  27 Jarno Koivula *Koul04D                -25 +29 -12 +33 -11 =18 -19    2,5 1282  
  28 Jesse Kaukomo *KJ/Koroinen      1464  -19 -20 +26 -23 +33 -17 =29    2,5 1402  
  29 Aleksi Virtanen *Koul04D              -22 -27 -24 V 0 -31 +32 =28    2,5 1222  
  30 Aleksei Astaptshev                    - 3 =26 -10 -31 V 0 =19 -32    2,0 1254  
  31 Janne Holmijoki *Koul02E              - 7 -10 -33 +30 +29 -23 -24    2,0 1246  
  32 Markus Vuorinen TSY             1103  -15 V 0 -19 -26 -24 -29 +30    2,0 1089  
  33 Jesse Virtamo *Koul04D                -14 -23 +31 -27 -28 V 0 -22    2,0 1227  

E-sarja

 Nro Nimi ja seura                  vanha    1   2   3   4   5   6   7   pist uusi  
                                     selo                                     selo

   1 Mikael Hiltunen TSY             1717  +33 +11 +19 +22 + 3 + 8 = 2    6,5 1728  
   2 Mikita Nossenko **Intellekt     1436  +31 +14 - 3 +23 + 4 + 7 = 1    5,5 1465  
   3 Tuomas Laato TSY                1325  +20 +27 + 2 = 5 - 1 + 9 = 4    5,0 1369  
   4 Kim Tiitto **Intellekt          1306  +24 +12 = 5 +13 - 2 +15 = 3    5,0 1348  
   5 Tommi Tuomola JyS                     +25 +15 = 4 = 3 - 7 +24 +12    5,0 1402  
   6 Ilmo Setälä PSY                 1390  -23 +20 +17 - 8 +10 +25 +13    5,0 1405  
   7 Jana Jakimtchouk **Intellekt    1325  +38 - 9 +16 +33 + 5 - 2 +17    5,0 1353  
   8 Kasperi Jakonen PSY                   =18 +21 =13 + 6 +22 - 1 = 9    4,5 1394  
   9 Matti Vuorisalo TSY             1281  +30 + 7 -22 +19 +12 - 3 = 8    4,5 1309  
  10 Tuomas Kätkäaho *Koul04E              =17 -13 +21 +18 - 6 +29 +25    4,5 1340  
  11 Akseli Hosia *KJ/Kerttuli       1291  +37 - 1 +26 -12 =20 +14 +18    4,5 1318
  12 Julius Rauramaa MatSK           1390  +16 - 4 +34 +11 - 9 +17 - 5    4,0 1381  
  13 Wili Leander SHYM               1309  =21 +10 = 8 - 4 +33 +22 - 6    4,0 1319  
  14 Qiyu Zhou *Koul04E                    +32 - 2 -33 +16 +23 -11 +26    4,0 1338  
  15 Ari Lehikoinen *KJ/Suhmura            +34 - 5 -23 +27 +19 - 4 +22    4,0 1290  
  16 Harri Peltoniemi *Koul04E             -12 +30 - 7 -14 +27 +33 +23    4,0 1349  
  17 Juuso Oinonen JyS               1251  =10 +18 - 6 +29 +25 -12 - 7    3,5 1262  
  18 Maria Larionova **Intellekt     1172  = 8 -17 +35 -10 +21 +20 -11    3,5 1197  
  19 Mika Hartio JyS                 1313  +36 +26 - 1 - 9 -15 =28 +24    3,5 1311  
  20 Antti Uusitupa TuTS                   - 3 - 6 +37 +26 =11 -18 +31    3,5 1279  
  21 Ville Rannikko *Koul04E               =13 - 8 -10 +38 -18 +32 +33    3,5 1297  
  22 Katarina Larionova **Intellekt  1156  +29 +23 + 9 - 1 - 8 -13 -15    3,0 1181  
  23 Pauli Kuivinen *Koul04D               + 6 -22 +15 - 2 -14 +35 -16    3,0 1286  
  24 Santeri Raassina *Koul04D             - 4 +31 +27 -25 +28 - 5 -19    3,0 1262  
  25 Samuli Myller *KJ/Suhmura             - 5 +37 +28 +24 -17 - 6 -10    3,0 1254  
  26 Tero Savola PSY                       +35 -19 -11 -20 +32 +30 -14    3,0 1277  
  27 Reko Juntunen *Koul04E                +28 - 3 -24 -15 -16 +34 +36    3,0 1274  
  28 Leena Jylhä-Ollila OulSK              -27 +32 -25 +35 -24 =19 =29    3,0 1264  
  29 Joonas Virtanen *Koul04E              -22 +34 =36 -17 +31 -10 =28    3,0 1235  
  30 Ilari Lusenius *Koul04D               - 9 -16 +38 -31 +34 -26 +35    3,0 1262  
  31 Petteri Puustinen *KJ/Suhmura         - 2 -24 =32 +30 -29 +37 -20    2,5 1264  
  32 Samu Reilimo *Koul04E                 -14 -28 =31 +36 -26 -21 +37    2,5 1229  
  33 Bogdan Nesterov **Intellekt     1226  - 1 +36 +14 - 7 -13 -16 -21    2,0 1215  
  34 Tero Hyytiäinen *Koul04E              -15 -29 -12 +37 -30 -27 V 0    2,0 1189  
  35 Olli Herrala *Koul04E                 -26 +38 -18 -28 +36 -23 -30    2,0 1194  
  36 Ali Salloum *Koul04E                  -19 -33 =29 -32 -35 V 0 -27    1,5 1140  
  37 Aleksi Pirttimäki *Koul04E            -11 -25 -20 -34 V 0 -31 -32    1,0 1115  
  38 Juuso Virta *Koul04E                  - 7 -35 -30 -21 L 0 L 0 L 0    0,0 1125  

KUVIA

TULOKSET

 

 

 
 
 
 Koululaisten SM-turnaus Tampere 9.-10.11.2002. 
 
 
F-RYHMÄ                  
 
Tytöt   
 
                                        1 2 3 4 5   YHT  
Raki Jenna     SHYM           1245    1 # 1 1 1 1    4    
Lappi Linnea   Tarttilan koulu 1119   2 0 # 1 ½ 1      
Uusitupa Erika Hannunniitun aa        3 0 0 # 1 1    2    
Siitonen Susanna               1316   4 0 ½ 0 # 1      
Jakimtchouk Diana                     5 0 0 0 0 #    0    
 
 
 
 
Koululaisten SM-turnaus Tampere 9.-10.11.2002 C-ryhma
 
HUOM! Sijat 2.-3. ratkaistu Sonneborg-Berger vertailulla, muiden vertailujen
ollessa samat.
 
FINAL RANKING after 7 rounds
Cross-table (players' numbers in order of ranking)    Points  Buchholz Buchholz
  1. Jarvinen Rauno           Vammala                 5.5        33.0   24.50
 W+ 25 B+ 10 W+ 12 B=  3 W+  6 B=  2 W=  4                                    
  2. Kalluinen Kalle          Rieskalahteen ya        5.5        33.0   23.50
 W+ 16 B+ 15 W+ 17 B=  6 W+  3 W=  1 B=  5                                    
  3. Pudas Teemu              Kruunuhaka/Hki          5.5        33.0   23.50
 B+ 19 W+ 18 B+  5 W=  1 B-  2 W+ 11 B+  8                                    
  4. Myller Janne             Suhmura/Joensuu         5.0        30.0   21.50
 B+ 21 W+  9 B-  6 W= 11 B+ 28 W+ 13 B=  1                                    
  5. Salama Mikko             Espoonlahden ya         5.0        29.5   21.50
 W+ 35 B+ 20 W-  3 B= 17 W+ 15 B+ 16 W=  2                                    
  6. Niemi Mikko              Vammala                 5.0        29.0   22.00
 W+ 42 B+ 38 W+  4 W=  2 B-  1 B=  7 W+  9                                    
  7. Laurila Antti            Normaalikoulu           5.0        28.0   20.00
 B+ 32 W= 11 B+ 27 W=  8 B= 13 W=  6 B+ 18                                    
  8. Boman Rasmus             Espoonlahden ya         4.5        31.0   22.50
 W+ 14 B= 29 W+ 13 B=  7 W+ 10 B=  9 W-  3                                    
  9. Penttinen Niko           Korso / Vantaa          4.5        28.5   20.50
 W+ 30 B-  4 W+ 23 B+ 25 W+ 12 W=  8 B-  6                                    
 10. Leitzinger Erol          H:gin suom. yk          4.5        28.5   20.00
 B+ 22 W-  1 B+ 21 W+ 27 B-  8 W+ 19 B= 11                                    
 11. Lahtinen Hannu           Normaalikoulu/Tre       4.5        27.5   21.50
 W+ 43 B=  7 W+ 29 B=  4 W+ 20 B-  3 W= 10                                    
 12. Tuononen Janne           Suhmura / Joensuu       4.5        24.0   16.50
 B+ 34 W+ 39 B-  1 W= 28 B-  9 W+ 35 B+ 21                                    
 13. Malmi Eric               TSYK                    4.5        23.5   18.50
  + 44 W+ 27 B-  8 B+ 42 W=  7 B-  4 W+ 20                                    
 14. Kahri Antti              Korso / Vantaa          4.5        21.5   15.50
 B-  8 W- 40 B+ 31 W+ 22 B= 26 W+ 28 B+ 25                                    
 15. Laato Katariina          Puolalanmaen ya         4.0        27.5   19.00
 B+ 31 W-  2 B+ 32 W= 19 B-  5 W+ 26 W= 16                                    
 16. Vehkalahti Ville                                 4.0        27.5   19.00
 B-  2 W+ 22 B= 26 B+ 29 W+ 24 W-  5 B= 15                                    
 17. Luukkanen Nikke          Maunulan yht.koulu      4.0        26.0   19.00
 B+ 37 W+ 26 B-  2 W=  5 B= 19 W- 18 B+ 30                                    
 18. Nieminen Julius                                  4.0        25.5   18.50
 W+ 33 B-  3 W+ 35 B- 20 W+ 37 B+ 17 W-  7                                    
 19. Suvanto Jukka            Suhmura / Joensuu       4.0        25.5   18.50
 W-  3 B+ 30 W+ 37 B= 15 W= 17 B- 10 W+ 31                                    
 20. Pakarinen Eero           POKS                    4.0        24.0   17.50
 B+ 40 W-  5 B+ 39 W+ 18 B- 11 W+ 25 B- 13                                    
 21. Nousiainen Niko          Sotungin koulu          3.5        24.0   18.50
 W-  4 B+ 43 W- 10 B= 33 W+ 23 B+ 27 W- 12                                    
 22. Huttunen Henri           Suhmura / Joensuu       3.5        20.0   15.00
 W- 10 B- 16 W+ 43 B- 14 W+ 38 B+ 37 W= 24                                    
 23. Suomalainen Jaakko       Maunulan yht.koulu      3.5        19.0   13.00
 B- 26 W+ 41 B-  9 W= 36 B- 21 W+ 39 B+ 35                                    
 24. Anttila Toni             POKS                    3.5        18.5   13.00
 B- 39 B- 25 W+ 38 W+ 40 B- 16 W+ 29 B= 22                                    
 25. Kiaupa Arne              Maunulan yht.koulu      3.0        26.5   19.50
 B-  1 W+ 24 B+ 40 W-  9 B+ 32 B- 20 W- 14                                    
 26. Marttinen Teppo          SHYM                    3.0        25.5   18.50
 W+ 23 B- 17 W= 16 B= 35 W= 14 B- 15 B= 28                                    
 27. Kovero Mikko             POKS                    3.0        24.0   17.00
 W+ 36 B- 13 W-  7 B- 10 B+ 34 W- 21 B+ 39                                    
 28. Sarkilahti Lauri         Espoonlahden ya         3.0        23.5   17.00
 W- 38 B+ 33 W+ 42 B= 12 W-  4 B- 14 W= 26                                    
 29. Jylha-Ollila Matti       Jokirannan ya           3.0        23.0   17.00
 B+ 41 W=  8 B- 11 W- 16 W= 33 B- 24 W+ 42                                    
 30. Salo Aleksi              Vaisaari / Raisio       3.0        22.0   16.00
 B-  9 W- 19 B- 34 W+ 39 B+ 40 W+ 32 W- 17                                    
 31. Stenberg Sami            Tampere                 3.0        20.0   15.00
 W- 15 B- 35 W- 14 B+ 43 W+ 41 B+ 33 B- 19                                    
 32. Rautiala Alarik          Maunulan yht.koulu      3.0        20.0   13.50
 W-  7 B+ 36 W- 15 B+ 38 W- 25 B- 30 W+ 37                                    
 33. Makinen Jere             PSYL                    3.0        19.5   14.00
 B- 18 W- 28 B+ 41 W= 21 B= 29 W- 31 B+ 38                                    
 34. Vaaranen Ilkka           Sotungin koulu          3.0        17.5   11.50
 W- 12 B- 42 W+ 30 B- 37 W- 27 B+ 36 W+ 41                                    
 35. Puustinen Pasi           Suhmura / Joensuu       2.5        25.0   18.00
 B-  5 W+ 31 B- 18 W= 26 B+ 36 B- 12 W- 23                                    
 36. Mattila Veikka           Kesamaenrinne Lpr       2.5        19.0   15.00
 B- 27 W- 32  + FF B= 23 W- 35 W- 34 B+ 43                                    
 37. Tuominen Sami            SHYM                    2.0        25.0   18.00
 W- 17  + FF B- 19 W+ 34 B- 18 W- 22 B- 32                                    
 38. Stenberg Jani            Tampere                 2.0        24.5   16.50
 B+ 28 W-  6 B- 24 W- 32 B- 22  + FF W- 33                                    
 39. Lehtonen Heikki          Vaisaari / Raisio       2.0        23.5   17.00
 W+ 24 B- 12 W- 20 B- 30 W+ 42 B- 23 W- 27                                    
 40. Lauronen Terhi           Oulaisten ya            2.0        23.0   17.00
 W- 20 B+ 14 W- 25 B- 24 W- 30 B- 41  + FF                                    
 41. Ojala Riku               Vaisaari / Raisio       2.0        20.5   15.50
 W- 29 B- 23 W- 33  + FF B- 31 W+ 40 B- 34                                    
 42. Lonnqvist Jens           TSYK                    2.0        20.5   15.00
 B-  6 W+ 34 B- 28 W- 13 B- 39 W+ 43 B- 29                                    
 43. Horkko Joonas            Vaisaari / Raisio       1.0        22.0   15.50
 B- 11 W- 21 B- 22 W- 31  + FF B- 42 W- 36                                    
 44. Jarvelin Juho            Kaukajarven ya          0.0         4.0    0.00
  - 13                                                                        
 
Järvelin ei saapunut pelaamaan.
 
-------------------------------------------------------------------------------
             Koululaisten SM-turnaus Tampere 9.-10.11.2002 D-ryhma
 
 
FINAL RANKING after 7 rounds
Cross-table (players' numbers in order of ranking)    Points  Buchholz Buchholz
  1. Oksa Jaakko              Hannunniityn aa         6.0        30.0   22.50
 B+ 31 W+ 16 B+  5 W+  3 B+  2 W= 10 B=  4                                    
  2. Sofiev Alexey                                    5.5        30.5   22.00
 W+ 28 B+ 15 W= 11 B+  4 W-  1 B+  7 B+  3                                    
  3. Raisanen Kim             Laurinlahden koulu      5.0        32.0   22.50
 W+ 20 B+ 17 W+  6 B-  1 W+ 18 B+  5 W-  2                                    
  4. Laato Samuli             Puolalan aa             5.0        28.5   20.00
 B+ 26 W+ 14 B+ 22 W-  2 B= 10 W+ 15 W=  1                                    
  5. Marttinen Jussi          SHYM                    5.0        28.0   20.00
 W+ 27 B+ 18 W-  1 B+ 11 W+ 16 W-  3 B+ 12                                    
  6. Wardi Bennie             MatSK                   5.0        25.5   18.50
 B+ 19 W+ 23 B-  3 W- 12 B+ 30 B+ 11 W+ 10                                    
  7. Nieminen Harri           Toejoen koulu           4.5        24.0   16.50
 B+ 24 W= 10 B- 16 W+ 27 B+ 23 W-  2 W+ 17                                    
  8. Taskinen Mikko           Alakyla Lpr             4.5        23.0   16.50
 W- 15 B= 27 W= 20 B=  9 W+ 28 W+ 19 B+ 18                                    
  9. Valli Frans              Paivirannan aa          4.5        22.0   15.50
 B- 14 W+ 26 B- 23 W=  8 B+ 27 W+ 31 B+ 15                                    
 10. Viljanen Markus          Kapparan aa             4.0        30.5   22.00
 W+ 13 B=  7 W= 17 B+ 24 W=  4 B=  1 B-  6                                    
 11. Laitinen Mika            Myllypuron aa           4.0        29.0   21.50
 B+ 30 W+ 21 B=  2 W-  5 B+ 12 W-  6 B= 13                                    
 12. Huttunen Juho            Tuhkakylan koulu        4.0        26.0   18.50
 W- 17 B+ 28 W+ 25 B+  6 W- 11 B+ 16 W-  5                                    
 13. Kapanen Pirita           J„rvensivun aa          4.0        22.5   17.00
 B- 10 W+ 32 B+ 14 W- 16 B+ 31 B= 18 W= 11                                    
 14. Myller Kimmo             Suhmura / Joensuu       4.0        22.0   15.00
 W+  9 B-  4 W- 13 W- 31 B+ 29 W+ 30 B+ 22                                    
 15. Hautamaki Panu           Kapparan koulu          3.5        29.0   21.00
 B+  8 W-  2 B= 19 W+ 22 W+ 17 B-  4 W-  9                                    
 16. Lauronen Tapio           Oulaisten aa            3.5        27.5   21.00
 W+ 33 B-  1 W+  7 B+ 13 B-  5 W- 12 W= 20                                    
 17. Ake Jari                 Suhmura / Joensuu       3.5        27.0   19.50
 B+ 12 W-  3 B= 10 W+ 19 B- 15 W+ 22 B-  7                                    
 18. Leppakoski Miro                                  3.5        25.0   18.50
 B+ 32 W-  5 B+ 30 W+ 23 B-  3 W= 13 W-  8                                    
 19. Raki Jan                 SHYM                    3.5        24.5   17.50
 W-  6 B+ 29 W= 15 B- 17 W+ 21 B-  8 W+ 28                                    
 20. Lehtinen Tapio           Linnainmaan koulu       3.5        22.0   15.50
 B-  3 W- 30 B=  8 B= 25 W+ 32 W+ 26 B= 16                                    
 21. Leitzinger Deniz         Pikkuhuopalahdenk.      3.5        17.0   12.50
 W= 25 B- 11 W- 27 B+ 33 B- 19 W+ 29 W+ 24                                    
 22. Laato Martti             Hannunniityn aa         3.0        24.5   17.00
  + FF B+ 25 W-  4 B- 15 W+ 24 B- 17 W- 14                                    
 23. Rummukainen Patrick      Pahkinarinteenk.        3.0        24.0   17.00
 W+ 29 B-  6 W+  9 B- 18 W-  7 B- 24 B+ 30                                    
 24. Kemppinen Konsta         Lonnroth Lpr            3.0        23.0   16.50
 W-  7  + FF B+ 31 W- 10 B- 22 W+ 23 B- 21                                    
 25. Kurganov Mihail                                  3.0        22.0   16.00
 B= 21 W- 22 B- 12 W= 20 W- 26  + FF B+ 31                                    
 26. Nevanlinna Kimmo                                 3.0        19.5   14.00
 W-  4 B-  9 W+ 33 W- 30 B+ 25 B- 20 W+ 32                                    
 27. Puustinen Jouko          Suhmura / Joensuu       2.5        28.0   20.50
 B-  5 W=  8 B+ 21 B-  7 W-  9 B- 28  + FF                                    
 28. Hautala Juko             Hannunniityn koulu      2.5        23.0   16.00
 B-  2 W- 12 B+ 32 W= 29 B-  8 W+ 27 B- 19                                    
 29. Kemppinen Aleksi         Voisalmen aa            2.5        20.5   16.00
 B- 23 W- 19  + FF B= 28 W- 14 B- 21 B+ 33                                    
 30. Laakso Saku              Oulaisten aa            2.0        26.0   18.00
 W- 11 B+ 20 W- 18 B+ 26 W-  6 B- 14 W- 23                                    
 31. Lindstedt Antti          Pahkinarinteenk.        2.0        24.0   17.50
 W-  1 B+ 33 W- 24 B+ 14 W- 13 B-  9 W- 25                                    
 32. Pousi Janne              SHYM                    2.0        20.5   16.00
 W- 18 B- 13 W- 28  + FF B- 20 W+ 33 B- 26                                    
 33. Tarvus Valtteri                                  1.0        19.0   14.00
 B- 16 W- 31 B- 26 W- 21  + FF B- 32 W- 29                                    
 
-----------------------------------------------------------------------------
 
          
 

 Nuorten pikashakin SM-turnaus 29.09.2002. Pori

 

 

Joukkue kilpailu

 

 

13-V SARJA.

S

SEURA

P/48

1

TSY

36,0

2

SHYM

27,5

3

PSY 1

24,0

4

PSY 2

8,5

 

 

Henkilökohtaiset pisteet: Teppo Marttinen 8/12, Jussi Marttinen 9,5, Jan Raki 6,5 ja Jenna Raki 3,5. Teppo Marttinen  voitti ensimmäisen pöydän pöytä palkinnon.

 

 

Henkilökohtainen kilpailu

 

13-V SARJA.

S

PELAAJA

SEURA

P/19

1

Kim Räisänen

MatSK

17,0

2

Teemu Pudas

ESK

15,5

3

Eric Malmi

TuTS

15,0

4

Maunu Toivari

TSY

14,0

5

Samuli Laato

TSY

13,0

6

Teppo Marttinen

SHYM

12,5

7

Jussi Marttinen

SHYM

12,0

8

Mika Laitinen

HSK

12,0

9

Jaakko Oksa

TSY

12,0

10

Markus Viljanen

PSY

11,0

11

Roger Norri

TuTS

11,0

12

Miro Leppäkoski

PSY

8,5

13

Jere Mäkinen

PSY

8,5

14

Harri Nieminen

PSY

6,0

15

Jan Raki

SHYM

5,0

16

Lauri Komulainen

 

5,0

17

Joni Halme

 

4,5

18

Tapio Lehtinen

Taraus

4,0

19

Panu Hautamäki

PSY

2,5

20

Teemu Väkiparta

 

1,0

 

10-V SARJA.

S

PELAAJA

SEURA

P/12

1

Mikko Kurkijärvi

 

11,0

2

Janne Halme

 

10,5

3

Laura Savola

PSY

6,5

4

Mari Viljanen

PSY

5,0

5

Tuomas Laato

 

4,5

6

Jenna Raki

SHYM

3,0

7

Henri Torkkola

 

1,5

 

 

 

 

HAMINAN SHAKKIYMPYRÖIDEN NUORISOARPAJAISTEN VOITTAJAT

 

 

 

Kymen Puhelimen lahjoittaman matkapuhelimen voitti Matti Pohtola

 

PP-Sportin lahjoittaman pyöräilykypärän voitti Anna-Sisko Pauna

 

Turvaykkösten lahjoittaman turvapaketin voitti Pentti Lavi

 

Hiuskeitaan lahjoittaman hiushoitosarjan voitti Pauli Marttinen

 

Värirenkaan lahjoittaman remonttipaketin voitti Markku Turunen

 

Sammon lahjoittaman saunapyyhy/lippiksen voitti Taru Suni

 

Pohjolan lahjoittaman palovaroittimen voitti Ari Nikki

 

Kymen Dieselin lahjoittaman lamppupaketin voitti Kari Peippo

                                                                                  Minna Silvast

                                                                                  Pekka Lähteenoja

                                                                                                            

 

 

 

 

SHAKKIYMPYRÖIDEN NUORISOJAOS ONNITTELEE VOITTAJIA JA KIITTÄÄ KAIKKIA ARPAJAISIIN OSALLISTUNEITA SHAKKIYSTÄVIÄ!