Match Show metsälinnassa 12.7.2016

Näyttelyn kaksi kauneinta kera omistajien ja tuomareiden.

Ristiinan Koirakerho ja Savondogit onnittelee voittajia ja

kiittää Jennamari Heikkinen & Tanja Hartonen-Pulkka

 

Best In Show- tulokset

   

1. staffi MORRIS, om. Niina Pylkkänen

 

2. saksanseisoja RALLI, om. Niina Kauppinen

 

3. norjanharmaahirvikoira KALLE, om. Heidi Komppa

4. jackrussel NITA, om. Noora Karhinen …

 

5. kultainen noutaja HELMI, om. Kaisu Rantalainen

6. bordercollie DARA, om. Janina Puha

 

7. kk kääpiömäyräkoira TANELI, om. Minna Tirronen

8. tanskandoggi LANA, om. Johanna Jokimies

 

  

Tanskandogit

     

Savon Kaunein Doggi 2016 -kilpailu (8 osallistujaa)

1. keltainen HUGO, om. Johanna Jokimies

2. sininen LANA, om. Johanna Jokimies

 

3. keltainen VIOLA, om. Topi Kunttu …

 

4. keltainen HAPSU, om. Lea Solehmainen

5. keltainen AROS, om. Nea Pulkkinen

 

6. sininen BRUTUS, om. Ira Penttinen / Joonas Baer

7. sininen NILA, om. Ira Penttinen / Joonas Baer

8. tiikerijuovainen JYMY, om. Janita Käyhkö

Veteraanit (9 osallistujaa)

   

PUNAISET

       

1. harmaanorjanhirvikoira KALLE, om. Heidi Komppa

2. australianterrieri DUURI, om. Henna Huovinen

3. kleinspiz HILLA, om. Liisa Nyyssönen …

 

4. tanskandoggi RONJA, om. Niina Pylkkänen

         

SINISET

       

1. tanskandoggi LANA, om. Johanna Jokimies

2. chihuahua KIKKA, om. Pirkko Härkänen

 

3. X-rotu EVE, om. Sini Suutari

   

4. parson METTE, om. Kaija Ikonen

 
         

Lohdutuspalkinto:

     

welsh corgi LIMPPU, om. Salla Soronen

 

  

Isot (20 osallistujaa)

   

PUNAISET

       

1. kultainen noutaja HELMI, om. Kaisu Rantalainen

2. labradorinnoutaja PIMU, om. Sari Markus

 

3. suomenlapinkoira RAUNO, om. Kirsi Pasanen…

4. tanskandoggi HUGO, om. Johanna Jokimies

         

SINISET

       

1. bordercollie DARA, om. Janina Puha

 

2. berninpaimenkoira PRISCA, om. Riitta Hartikainen

3. tanskandoggi WANDA, om. Johanna Jokimies

4. broholmer MÖRKÖ, om. Pirjo Harmoinen

         

Kunniapalkinnot lisäksi seuraaville:

   

- tanskandoggi HAPSU, om. Lea Solehmainen

- suursnautseri OBAMA, om. Tuikku Kainulainen

- jämptlanninpystykorva METTE, om. Heidi Komppa

- broholmer HENNA, om. Pirjo Harmoinen

 

Pienet (20 osallistujaa)

   

PUNAISET

       

1. staffi MORRIS, om. Niina Pylkkänen

 

2. basenji DOLI, om. Inka Kalkku

   

3. sheltti PAPU, om. Anne Hirvonen …

 

4. silkkiterrieri FREDI, om. Emili Matilainen

 
         

SINISET

       

1. jackrusselinterrieri NITA, om. Noora Karhinen

2. japaninpystykorva DAM, om. Liisa Nyyssönen

3. sheltti MIO, om. Heidi Neuvonen

 

4. mittelspiz EKA, om. Riikka Pulliainen

 
         

lisäksi kunniapalkinnot annettiin neljälle osallistujalle, onnea kaikille

 

Pennut (36 osallistujaa)

     

PUNAISET

         

1. kk saksanseisoja RALLI, om. Niina Kauppinen

 

2. staffi DIEGO, om. Niina Pylkkänen

   

3. laika MINNI, om. Kimmo Kainlauri …

   

4. husky SOHVI, om. Juha Hakkarainen

   
           

SINISET

         

1. kääpiömäyräkoira TANELI, om. Minna Tirronen

 

2. bordercollie DACO, om. Noora Karhinen

   

3. sheltti RIKU, om Anne Hirvonen

   

4. saksanpaimenkoira Q, om. Jemina Lummeranta

 
           

Koska luokka oli iso, annettiin sijoittuneiden lisäksi kunniapalkintoja. Saajat:

- kääpiösnautseri MILA, om. Henna Tuomainen

 

- amerikan karvaton terrieri LOUISA, om. Anna Sihvola

 

- bullmastiffi TIANA, om. Nea Pulkkinen

   

- pk kääpiömäyräkoira MILLA, om. Paula Häkkinen

 

- kääpiövillakoira EPPU, om. Mari Lappalainen

   

- valkoinen paimenkoira RAKET, om. Nita Alkiomaa

 

- whippet AARNE, om. Anni Sundberg

   

- suomenlapinkoira UNNA, om. Niina Salminen

   

 

Junior Handler (3 osallistujaa)

 

1. Noora Karhinen & jackrusseli Nita

2. Sanna Tirkkonen & kultainen noutaja Manu

3. Marianne Mynttinen & sheltti Pikku-Lili

 

Lapsi ja Koira- kilpailu (4 osallistujaa)

1. Senni Oinonen & norfolkinterrieri Bianca

2. Antti Puustinen & basenji Doli

 

3. Hanna Kainlauri & samojedi Kukka

4. Emma Tuomainen & kääpiösnautseri Mila

Onnea kaikille, reippaasti sujui!

 

Ahmattikilpailussa voittoon ylsi sama koira kuin viime vuonna!! NITA jackrusselin terrieri, om. Noora Karhinen, aika 16,79 sekuntia! Huikea suoritus!

II. sija KÄRPPÄ länsigöötanmaanpystykorva, om. Jemina Lummeranta, aika 18,38 sek------

III.sija Q saksanpaimenkoira, om. Jemina Lummeranta, aika 19,63 sek.--------

Nämä kolme koiraa olivat ainoat alle 20 sek radan suorittaneet, osallistujia oli yhteensä 14 koirakkoa ja useilta suoritukseen kului lähes minuutti.—

  

Kiitos mätsärin järjestäjille hyvistä puitteista, sekä tuomareille kivasta koirienkäsittelystä! Pistin merkille, että arammillekin (tai kehään tottumattomille) annettiin samanlailla mahdollisuus parhaaseen omaan suoritukseensa - se jos jokin on tärkeää näissä leikkimielisissä kilpailuissa!

Osallistujamäärät olivat huimat, mutta puitteet ja isot kehät tekivät tästä iltamätsäristä hyvän ja jouhevan!
Kiitos tasapuolisesti järjestäjätahoille!-
----------

facebookista löytyy lisää mm. valokuvia

 

Etusivu Koti Historia Hallitus Jäsen
Koulutus Kokeet Toko Näyttelyt Palkinnot
Tapahtumat Galleria Menestys Linkit Foorumi